PP/443-173-1-GK/05/06 - Wliczenie do podstawy opodatkowania transportu przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-173-1-GK/05/06 Wliczenie do podstawy opodatkowania transportu przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 7 grudnia 2005 r. dotyczące rozliczenia podatku od towarów i usług w zakresie ujęcia do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kosztów transportu towarów, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 7 grudnia 2005 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 13 grudnia 2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2006 r. (wpływ do tut. urzędu dnia 28 lutego 2006 r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka realizuje wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Transport towarów realizowany jest na zlecenie Spółki przez innego kontrahenta krajowego.

Spółka zadała pytanie czy koszty transportu na odcinku od granicy kraju zwiększają podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W opinii Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym koszt transportu winien zwiększyć podstawę opodatkowania ww. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. - zwanej dalej "ustawą"), podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania obejmuje również, zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy, m.in. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Zatem podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty jak prowizje lub koszty transportu, jednakże tylko w zakresie, w jakim są należne dostawcy towarów. Natomiast w przypadku, gdy Spółka ponosi koszty transportu związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, lecz świadczącymi usługi transportowe dla Spółki są osoby inne, niż dostawca towarów, koszty te nie zwiększają podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Bowiem jak wspomniano powyżej, jedynie należności płacone dostawcy towarów są wliczane do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem zarówno w deklaracji podatkowej VAT-7, jak i informacji podsumowującej VAT-UE Spółka winna wykazywać wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, kwotę jaką jest obowiązana zapłacić dostawcy towarów, przy uwzględnieniu zapisów art. 31 ust. 2 pkt 1 oraz art. 31 ust. 3, 4 i 5 ustawy.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl