PP/443-17/06 - Przepisy o VAT a przekazanie przez Gminę sieci wodno-kanalizacyjnej w bezpłatne użyczenie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Rawiczu PP/443-17/06 Przepisy o VAT a przekazanie przez Gminę sieci wodno-kanalizacyjnej w bezpłatne użyczenie

Pytanie podatnika

Czy przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług mają zastosowanie do czynności polegającej na przekazaniu przez Gminę sieci wodno-kanalizacyjnej w bezpłatne użyczenie?

W dniu 13 czerwca 2006 r. wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), mają zastosowanie do czynności polegającej na przekazaniu przez Gminy: (...) na rzecz wnioskodawcy sieci wodno-kanalizacyjnej w bezpłatne użyczenie.

Ze złożonego dnia 24 lipca 2006 r. uzupełnienia do wniosku wynika, że Gminy będące współwłaścicielami sieci, w momencie nabywania towarów i usług związanych z budową tych sieci nie miały prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony na fakturach zakupu.

Zdaniem wnioskodawcy, czynność Gmin polegająca na oddaniu sieci wodno-kanalizacyjnej na jego rzecz w bezpłatne użyczenie nie podlega działaniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Z przepisów w niej zawartych wynika, że użyczający zezwala biorącemu w użyczenie, na bezpłatne korzystanie z oddanej mu w tym celu rzeczy przez czas oznaczony lub nieoznaczony, przy czym zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej ponosi biorący w używanie. Z istoty swej zatem użyczenie jest czynnością nieodpłatną.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zasadniczo ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności odpłatnych. Czynności nieodpłatne opodatkowane są tylko przy spełnieniu ściśle określonych w ustawie warunków, przy czym warunki te różnią się w zależności od tego, czy czynnością nieodpłatną jest dostawa towarów czy też świadczenie usług.

Użyczenie nie stanowi dostawy towarów ponieważ nie dochodzi w tym przypadku do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Stanowi natomiast świadczenie usług, które - w pewnych okolicznościach - może być zrównane ze świadczeniem odpłatnym, a zatem może podlegać opodatkowaniu. Na podstawie bowiem art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu jeżeli:

- nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem oraz

- podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Nieodpłatne użyczenie podlega zatem opodatkowaniu tylko wówczas, gdy oba wyżej wymienione warunki spełnione są łącznie.

Z uzupełnienia do wniosku wynika, że Gminy w momencie nabywania towarów i usług związanych z budową sieci wodno-kanalizacyjnej nie miały prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony na fakturach zakupu.

Drugi z wymienionych wyżej warunków nie jest zatem spełniony.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż ustanowienie przez Gminy na rzecz spółki nieodpłatnego użytkowania sieci wodno-kanalizacyjnej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż ustanowienie przez Gminy na rzecz spółki nieodpłatnego użytkowania sieci wodno-kanalizacyjnej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl