PP/443-151-1-GK/05/06 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług kosztów funkcjonowania przedstawicielstwa (wynagrodzenia pracowników, podatki itd.) finansowanych przez Spółkę

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 stycznia 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-151-1-GK/05/06 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług kosztów funkcjonowania przedstawicielstwa (wynagrodzenia pracowników, podatki itd.) finansowanych przez Spółkę

Pytanie podatnika

Czy ponoszone przez przedstawicielstwo koszty funkcjonowania (wynagrodzenia pracowników, podatki itd.) finansowane przez Spółkę winny być rozpoznane przez Spółkę jako import usług i opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zakupu usług wymienionych w pkt 1 lit. c) pisma z dnia 25 października 2005 r. jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 25 października 2005 r. (złożonym w tut. Urzędzie 25 października 2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka rejestruje swoje Przedstawicielstwo na terytorium Federacji Rosyjskiej. Przedstawicielstwo będzie działało w imieniu i na rzecz Spółki, nie będzie posiadało osobowości prawnej, będzie działało w oparciu o wpis do rejestru Przedstawicielstw. Przedstawicielstwo będzie posiadało swoją nazwę oraz siedzibę konto bankowe. Majątek Przedstawicielstwa będzie utworzony ze środków przekazanych przez Spółkę. Przedstawicielstwo zobowiązane będzie do prowadzenia własnej rachunkowości i rozliczania się z podatków obowiązujących na terytorium Federacji Rosyjskiej, za zobowiązania Przedstawicielstwa odpowiadać będzie Spółka. Przedstawicielstwo jest otwierane w celu reprezentowania i ochrony interesów Spółki na terytorium Federacji Rosyjskiej, a w szczególności: pozyskiwania klientów, badania rynków, prowadzenia działalności marketingowej, szkoleń itp.

Spółka zadała następujące pytanie:

Czy ponoszone przez przedstawicielstwo koszty funkcjonowania (wynagrodzenia pracowników, podatki itd.) finansowane przez Spółkę winny być rozpoznane przez Spółkę jako import usług i opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W opinii Podatnika, w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do importu usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej polskiej.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Natomiast art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy stanowi, iż podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Z powyższych przepisów wynika, iż podatnikami podatku od towarów i usług są podmioty nabywające usługi, dla których miejscem świadczenia jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, świadczone przez podatników niemających siedziby na terytorium kraju.

Z przedstawionego, przez Spółkę stanu faktycznego, wynika, iż obciążenie Spółki przez Przedstawicielstwo kosztami jego funkcjonowania, na które składają się wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w siedzibie Przedstawicielstwa i podatki należne w Rosji, a związane z funkcjonowaniem tego Przedstawicielstwa, pozostanie poza systemem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Przekazanie środków na finansowanie takich wydatków pomiędzy Spółką, a jej Przedstawicielstwem nie jest czynnością wykonywaną na rzecz innej osoby prawnej, a jedynie rozliczeniem finansowym wewnątrz Spółki. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bowiem nie zostanie spełniony jeden z warunków, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, gdyż obciążenie kosztami Spółki przez Przedsiębiorstwo następuje w ramach jednej osoby prawnej.

Reasumując powyższe w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl