PP/443-136-BS/04 - Wystawianie faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową usługę transportu

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-136-BS/04 Wystawianie faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową usługę transportu

Zapytanie podatnika:

Pismem z dnia 30 sierpnia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 1 września 2004 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie wystawiania faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową usługę transportu, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi transportowe własnym taborem na zlecenie kontrahenta unijnego, który podaje dla wykonania tych usług swój numer rejestracji unijnej. Spółka przedstawiła dwa przypadki:

Usługa w ramach wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów na trasie Polska - Wielka Brytania. Spółka otrzymuje zlecenie na wykonanie części usługi, tzn. podejmuje towar w Nowej Sarzynie i przewozi go kontenerem na terminal kolejowy w Gliwicach. Następnie towar koleją zostaje przewożony do Wielkiej Brytanii, gdzie jest rozładowywany. Potwierdzeniem wykonania usługi jest CMR, na którym w polu 1 i 4 znajdują się dane nabywcy i miejsca załadunku w Polsce, a w polu 2 i 3 znajdują się dane odbiorcy i miejsce przeznaczenia, czyli Wielka Brytania lub inny kraj unijny. W polu 24 widnieje pieczątka firmy PKP jako dowód zdania kontenera kolei.

Usługa w ramach wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów na trasie Włochy - Polska. Ładunek przywożony jest na wahadło kolejowe do Gliwic, skąd Spółka podejmuje go i przewozi na miejsce rozładunku w Oświęcimiu, otrzymując uprzednio zlecenie na wykonanie tej części usługi (Gliwice? Oświęcim). Potwierdzeniem wykonania usługi jest CMR wystawiony w miejscu załadunku (tzn. Włochy) potwierdzony w polu 24 przez firmę w Oświęcimiu jako usługa wykonana (towar rozładowany).

Zdaniem Spółki świadczone ww. usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski i w związku z tym, Spółka wystawia faktury z kwotami niepodlegającymi opodatkowaniu stosując art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Odpowiedź na zapytanie:

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego w sprawie objętej zapytaniem, udziela następującej informacji:

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwaną dalej "ustawą", w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Art. 28 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust. 1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Natomiast art. 28 ust. 3 ustawy stanowi, iż w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W związku z powyższym, jeżeli nabywca usługi transportu wewnatrzwspólnotowego podał dla tej czynności świadczącemu tę usługę prawidłowy numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi i tym samym opodatkowania usługi jest terytorium tego innego państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie nabywca usługi według stawki podatku od wartości dodanej obowiązującej w państwie członkowskim, które wydało nabywcy ten numer.

W tym przypadku obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy usługi z kraju, który podał dla tej usługi miejsce swojej rejestracji. Usługodawca natomiast nie jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT w Polsce, ani też podatku od wartości dodanej w innym kraju i zgodnie z § 12 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), wystawia dla usługobiorcy fakturę, w której zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, zawiera adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Reasumując powyższe, usługi wewnątrzwspólnotowego transportu świadczone przez Spółkę nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia podatku od wartości dodanej jest nabywca usługi, dla której podał numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego. Spółka wystawia faktury, które zawierają dane takie jak zamieszczane na fakturach z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem oraz z adnotacją, iż podatek rozlicza nabywca usługi.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Spółkę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Spółkę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl