PP/443-118/RH-46642 - Rozliczenie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przy braku wymaganych dokumentów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PP/443-118/RH-46642 Rozliczenie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przy braku wymaganych dokumentów.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje dostaw wewnątrzwspólnotowych. W sytuacji, kiedy dostawa taka nie spełnia warunków określonych w ustawie VAT do zastosowania stawki 0% (brak dowodów w rozumieniu art. 42 ust. 3 i 11), Spółka opodatkowuje dostawę stawką krajową. Podatek VAT liczony jest "metodą w 100", co oznacza, że wartość dostawy wykazaną na fakturze traktujemy jako brutto. Kwota obrotu z kontrahentem wewnątrzunijnym ustalona na poziomie ceny wyliczonej jw., ulega zmniejszeniu. Cena ustalana w umowie lub w potwierdzeniu zamówienia z kontrahentem zagranicznym jest ceną w walucie bez dodatkowych zapisów na temat podatku VAT, co oznacza, że cena zawiera 0% podatku VAT.

Pytanie Spółki dotyczy wskazania, sposób obliczania podatku jest prawidłowy.

Zdaniem Spółki sposób obliczania jest prawidłowy.

W odpowiedzi informuje się, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% - zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

W myśl art. 42 ust. 12 ustawy VAT, jeżeli warunek, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 29, ust. 1 ustawy VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym należność wynikająca z umów zawiera podatek VAT (w wysokości 0%).

Potraktowanie wartości dostawy jako kwoty brutto, w sytuacji kiedy brak dowodów umożliwiających uznanie jej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jest prawidłowe. Spółka z racji konieczności wykazania dostawy jako krajowej zmniejsza kwotę należną z tytułu sprzedaży o kwotę należnego podatku. W opisanej sytuacji sposób obliczania "metodą w 100" należy uznać za właściwy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl