PP 443-113/04 - Możliwość odliczenia kwot podatku naliczonego wynikających z faktury VAT za wynajem

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2004 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście PP 443-113/04 Możliwość odliczenia kwot podatku naliczonego wynikających z faktury VAT za wynajem

Pytanie podatnika

Możliwości odliczenia w pełnej wysokości kwot podatku naliczonego wynikających z faktury VAT za wynajem w lipcu br. lokalu użytkowego od Gminy Wrocław, oddanego przez Podatnika w części do najmu. Spółka świadczy usługi gastronomiczne, od 1 lipca br. uruchamia nowy lokal a dotychczasowy przeznaczyła w części na siedzibę, gdzie będą prowadzone sprawy biurowe, a w części na podnajem jako dodatkowe źródło przychodów.

Zgodnie z treścią art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z art. 90 w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Czynności najmu lokalu są usługą w rozumieniu art. 8 ustawy VAT, a najem lokalu na cele inne niż mieszkaniowe podlega opodatkowaniu 22% stawką VAT.

Katalog wyłączeń z prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego zawarty został w art. 88, gdzie w ust. 1 pkt 2 zapisano ograniczenie dotyczące nabywanych towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl