PP/443-11-3-GK/06 - Zwolnienie świadczenia usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-11-3-GK/06 Zwolnienie świadczenia usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji

Pytanie podatnika

Czy import usług (licencji na nadawanie programów telewizyjnych) korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w.............. stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 6 lutego 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zastosowania zwolnienia z opodatkowania importu usług, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 6 lutego 2006 r. nr (data wpływu do tut. Urzędu 10 lutego 2006 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w............. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka na mocy umów z różnymi podmiotami z Unii Europejskiej oraz spoza Unii Europejskiej uzyskała licencje na nadawanie programów telewizyjnych. Wartość opłat licencyjnych Spółka wykazywała w deklaracji dla podatku od towarów i usług jako świadczenie usług na terytorium kraju. Po przeanalizowaniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. (zwanej dalej "ustawą"), Spółka uważa, iż prawidłowym jest uznanie tych czynności jako import usług w rozumieniu ustawy. Spółka w 2005 r. otrzymała faktury dotyczące przedmiotowych usług z terminem płatności przypadającym na rok 2006 r., co spowodowało, iż w tej części obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9. Umowy na świadczenie tych usług zostały zarejestrowane do dnia 13 maja 2004 r. we właściwym urzędzie skarbowym.

Spółka zadała pytanie czy import tych usług korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 147 ust. 1 ustawy także w zakresie usług wykonanych w 2005 r., dla których obowiązek podatkowy powstał w roku 2006.

W opinii Podatnika import przedmiotowych usług korzystał ze zwolnienia z opodatkowania także w zakresie usług wykonanych w 2005 r., dla których obowiązek podatkowy powstał w roku 2006.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w........... informuje, iż:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż tut. organ podatkowy w postanowieniu z dnia 10 maja 2006 r. nr PP/443-11-1-GK/06 wyraził stanowisko, iż w opisanym stanie faktycznym dojdzie do importu usług.

Zgodnie z art. 147 ust. 1 ustawy w okresie do dnia 31 grudnia 2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy, o której mowa w art. 175, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu. W opinii tut. organu podatkowego z powyższego zapisu wynika, iż zwolnieniu podlega świadczenie usług do końca roku 2005, bez względu na dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu ich świadczenia. Ustawodawca odniósł się do usług udzielania licencji, nie zaś do obowiązku podatkowego. W związku z faktem, iż Spółka spełniła wymóg, o którym mowa w art. 147 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 r., import tych usług korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2005 r.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w .................. informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl