PP 443/1-79/05 - Opodatkowanie podatkiem VAT powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Oleśnicy PP 443/1-79/05 Opodatkowanie podatkiem VAT powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania między innymi podatkiem od towarów i usług świadczenia usług polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania od dokonywania określonych czynności za wynagrodzeniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy wpłynął wniosek Pana X o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania usług polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania od dokonywania określonych czynności za wynagrodzeniem.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Pan X, będący podatnikiem podatku od towarów, przedstawił następujący stan faktyczny:

Od 2 stycznia 2001 r. na podstawie umowy Podatnik świadczył usługi zarządzania dla firmy "A" Spółka z o. o. z/s w Oleśnicy. Zdaniem Strony umowa ta od początku realizowana była w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotowa umowa przestała obowiązywać z dniem 31 grudnia 2005 r. jednakże przewiduje ona, iż Stronie dodatkowo przez okres 12 miesięcy po zakończeniu umowy przysługuje od Spółki "A" wynagrodzenie za powstrzymanie się od konkurencji. Zgodnie z umową wynagrodzenie z tego tytułu ustalono na poziomie 1/4 przeciętnego wynagrodzenia otrzymywanego w 2005 r. W chwili obecnej, w tytułu z akceptacji przez Podatnika dwudniowej gotowości w każdym miesiącu 2006 r. do świadczenia usług doradztwa gospodarczego dla firmy "A" Sp. z o. o. - strony umowy uzgodniły wynagrodzenie na poziomie 1/3 przeciętnego wynagrodzenia otrzymywanego w 2005 r.

W złożonym wniosku Podatnik wskazuje, iż wynagrodzenie za usługi zarządcze od 2004 r. do chwili obecnej zgodnie z treścią art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczone jest do przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie oraz zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT, w związku z niespełnieniem kryterium określonego w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy w zakresie odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności, podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona nawiązuje zarówno do usług polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania od dokonywania określonych czynności za wynagrodzeniem, jak również do usług zarządczych i doradczych świadczonych na rzecz Spółki z o. o. "A". Jednakże Pan X wnosi o dokonanie interpretacji m.in. ustawy o podatku od towarów i usług w aspekcie świadczenia usług polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania od dokonywania określonych czynności za wynagrodzeniem.

Przedstawiając własne stanowisko w tym zakresie Wnioskujący stwierdza, że od stycznia 2006 r. będzie otrzymywał wynagrodzenie tytułem odszkodowania za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej dla przedsiębiorstwa "A" Spółka z o. o. w ramach swojej działalności gospodarczej. Odbiorcą tej usługi oraz usług doradztwa gospodarczego będzie Spółka z o. o. "A". Uzyskane przychody z tego tytułu zakwalifikowane będą do źródła przychodów określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 ust. 1 pkt 3 jako "pozarolnicza działalność gospodarcza". Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny i obowiązujące przepisy prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy stanowisko Strony wyrażone w ww. wniosku dot. opodatkowania podatkiem VAT usług polegających na powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej dla firmy "A" w zamian za wynagrodzenie, ocenił jako prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Tak więc na świadczenie usług składa się każde zachowanie na rzecz wymienionych w przywołanym przepisie kategorii odbiorców, w tym zarówno działanie jak i powstrzymanie się od działania - zaniechanie.

Należy jednak zaznaczyć, iż nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowania czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu ustawy. Aby tak się stało muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

1.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji musi być odpłatne;

2.

zobowiązanie to wynikać musi z wyraźnego stosunku zobowiązaniowego;

3.

musi istnieć konkretny podmiot/strona będący bezpośrednim beneficjentem (konsumentem) tego zobowiązania.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym usługa polegająca na powstrzymywaniu się od działalności konkurencyjnej dla Spółki z o. o. "A" z/s w Oleśnicy w zamian za wynagrodzenie, ma charakter usługi odpłatnej. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego strony łączy stosunek prawny, a otrzymane wynagrodzenie za powstrzymanie się od dokonywania określonych czynności, które strona nazywa odszkodowaniem, stanowi ekwiwalent za konkretną usługę (w tym przypadku za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej). Tak więc beneficjentem usługi w tym przypadku jest Spółka z o. o. "A" z uwagi na uzyskaną w ten sposób gwarancję nie prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności konkurencyjnej.

Biorąc powyższe pod uwagę czynność polegająca na powstrzymaniu się od dokonywania określonych czynności za wynagrodzeniem spełnia definicję usługi w rozumieniu z art. 8 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl