PP-443-040-04-SM - Opodatkowanie podatkiem VAT wynagrodzenia kuratora ustanowionego przez sąd

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PP-443-040-04-SM Opodatkowanie podatkiem VAT wynagrodzenia kuratora ustanowionego przez sąd

Pytanie podatnika

Czy pobierane wynagrodzenie przez kuratora ustanowionego przez Sąd Rejonowy z tyt. zarządzania majątkiem małoletniego oraz zawieranie w jego imieniu umów najmu lokali i dzierżawy, remontowania spadkowej nieruchomości, regulowania bieżących opłat i podatków i składania sądowi sprawozdań będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Czy z tytułu wyżej wykonywanych usług podmiot jest podatnikiem podatku VAT?

Przepis art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

- eksport towarów,

- import towarów,

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,

- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Definicja "świadczenia usług" ma zatem charakter dopełniający definicję "dostawy towarów" i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania VAT transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej, zgodnie z ogólnym założeniem, że opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów.

Podatnikami, zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), od 1 maja 2004 r. są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Termin "działalność gospodarcza" w ww. ustawie został zdefiniowany znacznie szerzej, niż jest używany w języku potocznym. Obejmuje on wszelką działalność producentów, handlowców lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. wyżej ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Należy zauważyć iż pismem nr PDF/415-0046/04 z dnia 20 maja 2004 r. tut. organ podatkowy w zakresie interpretacji przepisów dot. podatku dochodowego od osób fizycznych prawa podatkowego zajął stanowisko, iż przychody uzyskane z tytułu wykonywania kurateli mieszczą się w zakresie przychodów wymienionych w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

A zatem w myśl powołanych wyżej przepisów wynagrodzenie uzyskane z tyt. wykonywanych czynności jako kurator osoby małoletniej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z czym podmiot nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl