PP-412-Z/93/LT - Lekarstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 września 1993 r. Ministerstwo Finansów PP-412-Z/93/LT Lekarstwa.

W nawiązaniu do pisma z dnia 5 maja oraz 22 lipca 1993 r. oraz przeprowadzonych rozmów, Ministerstwo Finansów informuje, że szczegółowe rozwiązanie dotyczące opodatkowania leków, środków farmaceutycznych, materiałów medycznych, itp. zawierają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 39, poz. 176 i Nr 59, poz. 272).

W § 37 ww. rozporządzenia określone zostały przypadki, w których do sprzedaży w kraju leków, itp. stosuje się stawkę podatku 0%. Stawka ta jest stosowana w całym "łańcuchu" obrotu (od producenta, aż do np. apteki), bez względu na rodzaj odbiorcy (odbiorcą nie musi być np. szpital). Również należy zaznaczyć, iż stawka 0% ma zastosowanie do wszystkich pozycji wyrobów farmaceutycznych i artykułów medycznych wymienionych na wykazach (listach), o których mowa w § 37 pkt 1, 2, 4.

Stawka 0% ma zastosowanie również do leków importowanych objętych wykazem środków farmaceutycznych dla lecznictwa zamkniętego, stosowanych w chorobach przewlekłych oraz z grupy I i II, przekazanym przez Główny Urząd Ceł urzędom celnym (znak DTW-IV-4040-899/93/187 z 05.08.1993 r.)

Jednakże zastosowanie tej stawki bezpośrednio przy wprowadzeniu leków w polski obszar celny będzie uzależnione od podawania w każdej fakturze importowej kodów CN dla wymienionych w niej leków.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia również, że regulacje prawne dotyczące przypadków, w których inne środki farmaceutyczne spoza listy mogą być wydane zamiast np. leku podstawowego nie mają znaczenia dla prawa o podatku od towarów i usług. Fakt wydania w takich przypadkach nie umieszczonego na ww. wykazach leku bezpłatnie, bądź z pobraniem tylko ulgowej odpłatności, nie zmienia właściwej dla danego środka stawki VAT.

Ponadto wyjaśnia się, iż wg obecnego stanu prawnego na wszystkie pozycje, które wykraczają poza zakres SWW wymieniony w załączniku Nr 3 poz. 10 do ustawy VAT, a objęte wykazami resortu zdrowia (Dz. U. M.Z. i Op. Społ. z 1993 r. Nr 6, poz. 15) została już wprowadzona stawka podatku 0%.

W praktyce oznacza to, że stawka 7% stosowana w związku z zapisem poz. 10 powyższego załącznika, dotyczy tylko i wyłącznie wyrobów farmaceutycznych zaliczonych do symboli SWW 134 i 1354, z wyjątkami gdy do tych wyrobów jest stosowana stawka 0%, zgodnie z przytoczonym powyżej rozporządzeniem Ministra Finansów. Na pozostałe środki (wyroby) farmaceutyczne nie objęte stawką 0% bądź 7%, obowiązuje stawka podatku w wysokości 22%. Jeżeli w zakresie wyrobów opatrunkowych nastąpią dalsze zmiany, Departament poinformuje o nich w odrębnym trybie.

Opublikowano: S.Podat. 1997/5/76