PP-3-077/SIP/2058/04 - Moment powstania obowiązku podatkowego od otrzymanych zaliczek na dostawę wewnątrzwspólnotową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-3-077/SIP/2058/04 Moment powstania obowiązku podatkowego od otrzymanych zaliczek na dostawę wewnątrzwspólnotową.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rypinie z dnia 16 grudnia 2004 r. Nr PP-443-1100/13/04/EP, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 17 listopada 2004 r. Spółka zwróciła się o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego od otrzymanych zaliczek na dostawę wewnątrzwspólnotową.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie pismem z dnia 16 grudnia 2004 r. Nr PP-443-1100/13/04/EP udzielił informacji, iż w przypadku otrzymania zaliczki przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, potwierdzającej otrzymanie całości lub części zapłaty, jeżeli spełniony zostanie warunek, o którym mowa w art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy, tj. jeśli Spółka przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku. W przeciwnym razie, samo wystawienie faktury VAT, dokumentujące otrzymanie części należności za towar nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego. Będą miały wówczas zastosowanie ogólne reguły powstania obowiązku podatkowego, określone w art. 20 ust. 1.

Dyrektor Izby Skarbowej nie podziela powyższego stanowiska.

W zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów moment powstania obowiązku podatkowego został określony w art. 20 ust. 3 cyt. ustawy, zgodnie z którym jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Jednocześnie ustawodawca wskazał, że odpowiednio stosuje się art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej obowiązek podatkowy powstaje przy każdej kwocie zaliczki. Moment powstania obowiązku podatkowego nie został uzależniony od spełnienia warunku, o którym mowa w art. 19 ust. 12 pkt 2. Warunek złożenia zabezpieczenia majątkowego jest konieczny do spełnienia tylko w sytuacji, gdy dostawca wystąpi do urzędu skarbowego o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o którym mowa w art. 87 ust. 2, uwzględniając wartość otrzymanej zaliczki. Jeżeli natomiast dostawca nie wystąpi o bezpośredni zwrot, który przysługuje na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia podatkowego, wówczas nie musi składać takiego zabezpieczenia, ma natomiast prawo do zastosowania stawki 0 %, o ile dokonana w przyszłości dostawa towarów spełniać będzie warunki dla dostawy wewnątrzwspólnotowej.

W pozostałej części Dyrektor Izby Skarbowej podziela stanowisko zawarte w interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rypinie.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl