PP-1/4432-364/116812/123/04 - Czy osoby fizyczne, które dokonały zgłoszenia rejestracyjnego dla podatku od towarów i usług, nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadające nieruchomość, którą wynajmują na cele użytkowe, mają obowiązek ustanowić przedstawiciela podatkowego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 grudnia 2004 r. Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto PP-1/4432-364/116812/123/04 Czy osoby fizyczne, które dokonały zgłoszenia rejestracyjnego dla podatku od towarów i usług, nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadające nieruchomość, którą wynajmują na cele użytkowe, mają obowiązek ustanowić przedstawiciela podatkowego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 29 października 2004 r. (wpływ: 4 listopada 2004 r.) uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, o których mowa w ust. 1, nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, podlegający obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni, o których mowa w art. 96 ust. 4, są obowiązani ustanowić przedstawiciela podatkowego.

W § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanowienia przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 66, poz. 608) postanowiono, że obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego nie występuje w przypadku, gdy podatnikiem wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest podmiot posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej. Stosownie do art. 152 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 ust. 1, nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju, zarejestrowani zgodnie z art. 9 ustawy wymienionej w art. 175, mają obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego, o którym mowa w art. 15 ust. 7-10, oraz przekazania naczelnikowi urzędu skarbowego danych identyfikacyjnych ustanowionego przedstawiciela, w terminie do dnia 30 września 2004 r.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że wynajmuje Pan lokal od osób, które dokonały zgłoszenia rejestracyjnego dla podatku od towarów i usług, lecz nie mają miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Wątpliwości natomiast odnoszą się do kwestii odliczenia podatku z faktur VAT otrzymanych tytułem niniejszego najmu lokalu, w przypadku gdy do 30 września 2004 r. osoby te nie ustanowiły przedstawiciela podatkowego.

Z treści cytowanego art. 15 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika zatem obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego, w przypadku wystąpienia jednego z wyszczególnionych kryteriów, np. "nieposiadania stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju". Obowiązek ten występuje natomiast w przypadku zaistnienia wszystkich podanych okoliczności.

Uznaje się zatem, że przepis podany w art. 15 ust. 7 ustawy nie ma zastosowania w przypadku, gdy podmiot zagraniczny zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług nie spełnia przynajmniej jednego z ww. kryteriów.

W związku z powyższym, podatnik nie posiadający stałego zamieszkania na terytorium kraju, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego i jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej podał adres nieruchomości, który jest przedmiotem wynajmu - nie ma obowiązku ustanowienia przedstawiciela podatkowego. Natomiast dla tego podmiotu właściwym organem dla rozliczania podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Odpłatnie świadczona usługa najmu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy czynność ta winna być udokumentowana fakturą VAT i podatek naliczony wynikający z faktury VAT dokumentującej najem lokalu od podmiotu nieposiadającego stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, zarejestrowanego jako podatnik towarów i usług czynny - stanowi podstawę do dokonania odliczenia od podatku należnego według zasad podanych w dziale IX ustawy o podatku od towarów i usług - "Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe".

Ponadto tutejszy organ nadmienia, że w przypadku pojawienia się wątpliwości, czy dany podmiot jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny, zgodnie z art. 96 ust. 13 ustawy, do właściwego organu podatkowego można wystąpić z wnioskiem o wydanie stosownego potwierdzenia. Jak już wcześniej podano - w tym przypadku właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Tutejszy organ nie podziela zatem stanowiska zaprezentowanego w przedmiotowym piśmie z dnia 29 października 2004 r. (wpływ: 4 listopada 2004 r.).Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 3 grudnia 2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl