PP-1/005/2/804/04 - Podatek VAT, a przekazanie towarów kontrahentom w celu ekspozycji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2004 r. Izba Skarbowa w Krakowie PP-1/005/2/804/04 Podatek VAT, a przekazanie towarów kontrahentom w celu ekspozycji.

Po sprawdzeniu prawidłowości ww. informacji, uznano iż wymaga ona weryfikacji, w związku z czym, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza co następuje:

Pismem z dnia 20.05.2004 r. Spółka wystąpiła do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z prośbą o wyjaśnienie czy należy naliczać podatek VAT od towarów przekazanych kontrahentom w celu ekspozycji, tj. plakatów, podajników, półek i innych materiałów wspierających sprzedaż, a umieszczanych w punktach sprzedaży hurtowej i detalicznej. Jednocześnie wskazano, iż zdaniem Spółki czynność ta nie podlega opodatkowaniu z dwóch przyczyn, gdyż w tym przypadku nie dochodzi do przekazania towarów w celu ich użytkowania przez kontrahentów jak właściciel (ich właścicielem nadal pozostaje podatnik), a z drugiej strony czynność ta mieści się w zakresie wydania na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

W odniesieniu do powyższego, Dyrektor tutejszej Izby Skarbowej wyjaśnia, iż - jak słusznie wskazał podatnik - aby mówić o dostawie towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, musi nastąpić przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o którym to mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W przypadku gdy właściciel danych towarów przekazuje je jedynie do używania, a ich własność nie przechodzi na używającego - nie mamy do czynienia z dostawą towarów, o której mowa w ww. przepisie. Niewątpliwie jednak została wykonana czynność przekazania do używania przedmiotowych towarów, a skoro świadczenie to nie stanowi dostawy, to w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, o której mowa - jest to usługa, która podlega opodatkowaniu zgodnie z unormowaniami tej ustawy. O ile jest ona odpłatna, to podatek VAT naliczany jest od kwoty należnej za jej świadczenie (art. 29 ust. 1 ustawy). Jeśli jednak jest ona nieodpłatna - to z uwagi na fakt, iż przekazanie towarów do używania przez inny podmiot, mające na celu wsparcie sprzedaży, jest de facto związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, toteż w myśl art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy - nie podlega ona opodatkowaniu.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowym piśmie Spółka dowodzi również, iż przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy nie podlega opodatkowaniu pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług - toteż wyjaśnić należy, iż jest to pogląd błędny. Co prawda przepisy tej ustawy nie posługują się pojęciem "reprezentacji i reklamy", lecz zwrócić należy uwagę, iż odnoszą się jednak do przekazywania przez podatnika prezentów. Z kolei takie przekazywanie prezentów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie może być oceniane inaczej jak działania związane z reklamą i reprezentacją przedsiębiorstwa. Z art. 7 ust. 3 ww. ustawy wynika, iż przekazanie przez podatnika prezentów o małej wartości na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - nie jest traktowane jak dostawa towaru. W świetle więc powyższego - przekazanie na ten cel każdego innego prezentu (niebędącego prezentem o małej wartości) taką dostawę już stanowi i zgodnie z art. 7 ust. 2 podlega opodatkowaniu, ale tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl