PP-077/SIP/908/05 - Odliczenie podatku naliczonego od zakupów wynikających z wystawionych na obojga małżonków faktur.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/908/05 Odliczenie podatku naliczonego od zakupów wynikających z wystawionych na obojga małżonków faktur.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

- zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żninie z dnia 21 lipca 2005 r. Nr PP-443/36/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznające Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2005 r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 29 czerwca 2005 r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Prowadzi Pan z żoną Gospodarstwo ... w ... . Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z czym otrzymywał Pan do tej pory faktury VAT z Pana numerem NIP, wystawiane tylko na Pana imię i nazwisko. Zawierane z bankiem umowy kredytowe zawierane są na Pana i Pana żonę, jako współwłaścicielkę Gospodarstwa, w związku z czym bank żąda, aby dla udokumentowania wydatków inwestycyjnych przedkładał Pan faktury wystawiane na Pana i Pana żonę.

Zapytanie dotyczyło kwestii, czy w takiej sytuacji ma Pan prawo do odliczania w całości podatku naliczonego od dokonanych zakupów wynikającego z tak wystawionych faktur (na obojga małżonków), ale z Pana numerem NIP.

Przedstawiając własne stanowisko wskazał Pan, iż w takim stanie faktycznym powinno Panu przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie postanowieniem z dnia 21 lipca 2005 r. Nr PP-443/36/05 uznał, że stanowisko zaprezentowane przez Pana we wniosku jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego powołał przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Skoro zatem, jak wynika z akt rejestracyjnych oraz składanych deklaracji, podatnikiem podatku od towarów i usług jest Pan, a nie Pan i Pana żona, faktury VAT wystawiane na obojga małżonków (czyli na ... i ...) nie stanowią podstawy do skorzystania przez Pana z prawa do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego.

Na powyższe postanowienie nie złożył Pan zażalenia, zatem stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy po zapoznaniu się za stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie naczelnika urzędu skarbowego z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza prawo.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast kwotę podatku naliczonego, zgodnie z ust. 2 art. 86 stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

W opinii Dyrektora Izby Skarbowej okoliczność, iż otrzymane przez Pana faktury dokumentujące zakupy inwestycyjne związane z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą wystawione są na Pana i Pana żonę, nie powinna mieć znaczenia dla prawa do odliczenia podatku z tych faktur wynikającego. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawową zasadą obowiązującą w podatku od towarów i usług, określoną w cyt. wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim usługi te i towary wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada ta ma na celu zapewnienie neutralności podatku od towarów i usług, czyli przede wszystkim całkowite uwolnienie podmiotu gospodarczego od obciążeń z tytułu podatku VAT przypadającego do zapłaty lub zapłaconego w trakcie prowadzonej przez ten podmiot działalności gospodarczej.

Jeżeli z faktury VAT wynika, iż nabywcą danej usługi czy towaru jest szczególnego rodzaju podmiot, jakim jest małżeństwo, które samo nie ma przymiotu podatnika i w którym tylko jeden z małżonków wykonuje działalność gospodarczą, wykluczone jest, aby faktura taka mogłaby być wykorzystana celem ponownego odliczenia kwoty podatku z niej wynikającego. W takiej sytuacji pozbawienie Pana prawa do odliczenia podatku naliczonego z tego tylko powodu, że faktura VAT wystawiona została na Pana - czynnego podatnika - i małżonkę, naruszałaby fundamentalną zasadę obowiązującą w podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia, iż jeżeli wyłącznie Pan jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, a dokonywane wydatki inwestycyjne są z nią związane, faktury dokumentujące ich dokonanie wystawione na Pana i Pana małżonkę z Pana numerem NIP będą stanowiły podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego - oczywiście w zakresie, w jakim wydatki te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia naczelnika urzędu skarbowego wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji służy Panu prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl