PP-077/SIP/29/05 - Zwrot poniesionych kosztów tytułem obciążenia wynikającego z postanowień umowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 stycznia 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/29/05 Zwrot poniesionych kosztów tytułem obciążenia wynikającego z postanowień umowy.

Pytanie podatnika

Dotyczy wystawienia dłużnikowi noty księgowej jako "refaktury" za wykonaną usługę koszenia zboża bez naliczania podatku VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając zgodnie z art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informacji nr ZP-I/448-3/05 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z powodu stwierdzenia jej nieprawidłowości.

Z pisma z dnia 26 listopada 2004 r. uzupełnionego pismem z dnia 29 grudnia 2004 r. (wpływ do urzędu) wynika , iż "..." Spółka z o.o. z siedzibą w ... na podstawie zawartej w dniu 28 lipca 2004 r. Umowy Zabezpieczeniowej o Wspólnym Przedsięwzięciu w Produkcji Roślinnej zleciła rolnikowi ryczałtowemu wykonanie usługi koszenia zboża na polu innego rolnika będącym zarazem dłużnikiem Spółki. Za wykonaną usługę Spółka wystawiła fakturę VAT RR, w której wykazała stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 5%. Na konto bankowe rolnika ryczałtowego przekazana została kwota brutto wynikającą z wystawionej faktury VAT RR.

Ponieważ usługa koszenia zboża została wykonana na polu dłużnika, Spółka zamierza obciążyć go poniesionymi kosztami zgodnie z zawartą umową zabezpieczeniową o wspólnym przedsięwzięciu w produkcji roślinnej. Zdaniem podatnika w tym przypadku Spółka może wystawić dłużnikowi notę księgową jako "refakturę" za wykonaną usługę koszenia zboża bez naliczania podatku VAT.

W udzielonej odpowiedzi z dnia 31 grudnia 2004 r. Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy poinformował, iż Spółka winna opodatkować podatkiem od towarów i usług pełną wartość świadczenia składającą się na koszty poniesione tytułem obciążenia wynikającego z postanowień umowy. Dokumentowanie rozliczeń finansowych ww. usługi przez podatnika podatku od towarów i usług winno być dokonane zdaniem organu podatkowego fakturą Vat oraz wykazane jak pozostała sprzedaż w deklaracji VAT-7.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatane świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa i nabycie towarów. Wywiązanie się dłużnika z zawartej umowy i dokonanie Spółce zwrotu poniesionych przez nią wcześniej kosztów w jego imieniu jako niezwiązane bezpośrednio z dostawą lub świadczeniem usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i tym samym nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 powołanej ustawy o VAT. Stąd zwrot poniesionych kosztów tytułem obciążenia wynikającego z postanowień umowy nie powinien zostać obciążony podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź jest zgodna z aktualnym stanem prawnym i stanem faktycznym przedstawionym w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl