PP-077/SIP/1951/04 - Odliczanie podatku zawartego w fakturze dokumentującej zakup usługi gastronomicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/1951/04 Odliczanie podatku zawartego w fakturze dokumentującej zakup usługi gastronomicznej.

Pytanie podatnika

Dotyczy prawa do odliczenia podatku zawartego w fakturze, dokumentującej zakup usługi gastronomicznej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 29 listopada 2004 r. Nr PP-443-196/04, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 28 października 2004 r. Spółka zwróciła się z prośbą o interpretację przepisu art. 88 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi hotelarskie, przy czym w zakresie oferowanej usługi zapewnia śniadanie, które zakupuje od innego podmiotu, prowadzącego restaurację. Pytanie Spółki dotyczy prawa do odliczenia podatku zawartego w fakturze, dokumentującej zakup usługi gastronomicznej. Zdaniem Spółki świadczone usługi są usługami turystyki, w związku z tym na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4a przysługuje Jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie usług gastronomicznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu, pismem z dnia 29 listopada 2004 r. Nr PP/443-196/04 udzielił informacji, że usługi hotelowe mogą być elementem składowym usług turystycznych, jednak nie należy ich identyfikować na równi z usługami turystyki, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Jednocześnie stwierdził, że Spółce, przy świadczeniu usług hotelarskich, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w fakturach dokumentujących nabycie usług gastronomicznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia usług turystycznych. Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, zawartej w obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 października 2004 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o usługach turystycznych (Dz. U. Nr 223, poz. 2268) przez usługi turystyki należy rozumieć usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym. Z powyższego wynika, że usługi hotelarskie są usługami turystyki. Zatem w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie usług gastronomicznych, związanych ze świadczeniem usług hotelarskich.

Jednocześnie zaznacza się, że Naczelnik Urzędu Skarbowego słusznie wskazał, że organy podatkowe nie są uprawnione do klasyfikowania usług do właściwego grupowania PKWiU. Klasyfikacji świadczonej usługi dokonuje podatnik, a w przypadku wątpliwości może zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Jednakże ustawodawca w art. 88 ust. 1 pkt 4 nie odniósł się do konkretnego grupowania PKWiU, tylko ogólnie do usług turystyki. Natomiast, jak wynika z załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, usługi turystyki nie stanowią odrębnego działu PKWiU, zaś np. usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania mieszczą się w dziale 55 "Usługi hoteli i restauracji".

Wobec powyższego, zdaniem tut. organu, stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 28 października 2004 r. jest prawidłowe.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl