PP-077/SIP/1558/04 - Zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/1558/04 Zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy.

Pytanie podatnika

Dotyczy opodatkowania zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając zgodnie z art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informacji nr ZP-II/443-138/04 w części dotyczącej opodatkowania zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy, ponieważ jest ona nieprawidłowa.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 6 sierpnia 2004 r. stanu faktycznego wynika, że Spółka co miesiąc nabywa artykuły spożywcze i przemysłowe, które zużywane są podczas spotkań z kontrahentami. Spółka uważa, że przekazanie artykułów spożywczych i przemysłowych na cele reprezentacyjne w celu ich zużycia na terenie zakładu pracy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przekazanie to wiąże się z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym wyjaśniam, iż zakres opodatkowania czynności przekazania i zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy wynika z regulacji zawartych w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W myśl art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

W art. 7 ust. 3 postanowiono natomiast, że unormowania ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Definicję prezentów o małej wartości i próbek zawiera odpowiednio art. 7 ust. 4 i ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności darowizny) na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jak również przekazanie towarów bez wynagrodzenia w formie prezentów przekraczających małą wartość oraz niemających statusu próbek na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części. Zapisy ustawy wskazują więc, że nieodpłatna czynność zużycia towarów na poczęstunki dla kontrahentów jako związana ściśle z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą nie jest podlegającą opodatkowaniu dostawą towarów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl