PP/024/161/675/95 - Publiczne proponowanie nabycia świadectw udziałowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 1995 r. Komisja Papierów Wartościowych PP/024/161/675/95 Publiczne proponowanie nabycia świadectw udziałowych.

W odpowiedzi na Pańskie pismo Biuro Prawne Urzędu Komisji Papierów Wartościowych uprzejmie informuje, że świadectwa udziałowe emitowane przez Skarb Państwa w programie NFI są papierami wartościowymi dopuszczonymi do publicznego obrotu (a ściślej, znajdującymi się w tym obrocie) z mocy prawa, tj. na podstawie przepisów ustawy z dn. 30.04.1993 r. o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji (DzU nr 44, poz. 202); ich wprowadzenie do publicznego obrotu nie wymaga zatem zgody KPW.

Publicznym obrotem papierami wartościowymi jest proponowanie nabycia, nabywanie lub przenoszenie praw z emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli proponowanie nabycia skierowane jest do więcej niż trzystu osób albo do nieoznaczonego adresata (art. 1 § 1 ustawy z dn. 22.03. 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (DzU z 1994 r.: nr 58, poz. 239, nr 71, poz. 313 i nr 121, poz. 591). W szczególności publiczny obrót wtórny polega na proponowaniu nabycia lub nabywaniu praw z emitowanych w serii papierów wartościowych przez osoby inne niż emitent, jeżeli papiery te zostały dopuszczone do publicznego obrotu (art. 2 pkt 5 ww. ustawy). Publiczny obrót papierami wartościowymi może odbywać się zasadniczo wyłącznie za pośrednictwem podmiotów prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie (art. 1 § 2), przy czym publiczny obrót wtórny jest dokonywany na giełdzie (art. 54 § 1). W odniesieniu do wtórnego publicznego obrotu świadectwami udziałowymi przepis art. 35 § 1 ustawy o NFI wyraźnie jednak uchyla zasadę obowiązkowego pośrednictwa biur maklerskich oraz giełdy w tym obrocie.

Treść powyżej przedstawionych uregulowań pozwala na stwierdzenie, że publiczne proponowanie nabycia świadectw udziałowych w drodze zamieszczania ogłoszeń prasowych, przez podmioty będące osobami fizycznymi lub prawnymi (z wyjątkiem podmiotów prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie), nie jest objęte wymogiem uzyskania zgody KPW; jest działaniem prawnie dozwolonym.

Opublikowano: Glosa 1996/3/26