PP.005/55/2005 - Możliwość skorzystania przez gminę z prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z realizowaną przez gminę inwestycją

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 listopada 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie PP.005/55/2005 Możliwość skorzystania przez gminę z prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z realizowaną przez gminę inwestycją

Pytanie podatnika

Czy gmina ma możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy realizowana przez gminę inwestycja nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług?

Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza,

iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny wynikający z wniosku:

Gmina (...) w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" przystępuje do realizacji inwestycji pn. "Przebudowa płyty Rynku w (...)". Płyta Rynku w (...) wykorzystywana będzie na cele kulturalno-społeczne oraz turystyczno-sportowe. Nie będzie na niej prowadzona działalność usługowa opodatkowana.

Wniosek dotyczy potwierdzenia, że Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w jakikolwiek sposób w systemie podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy: Gminie realizującej zadanie inwestycyjne z zakresu przebudowy płyty Rynku w (...) nie przysługuje prawo do rozliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez wykonawcę przedmiotowej inwestycji, gdyż usługi wykonywane w ramach realizacji tej inwestycji nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Nadmienia się, że Urząd Gminy (...) na dzień wydania niniejszej interpretacji jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a Burmistrz Gminy, jako organ wykonawczy, realizuje zadania Gminy przy pomocy Urzędu Gminy.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl jednak art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z przywołanego przepisu wynika, że wykonywanie przez organ władzy publicznej, jak też urząd obsługujący te organy, ustawowych zadań w ramach zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, wyłączone będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, z wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, realizowana przez Gminę inwestycja nie będzie związana ze sprzedażą opodatkowaną.

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści tego przepisu wynika, że obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego uzależnione jest od zakresu, w jakim towary lub usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. Odliczyć można bowiem tylko podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tj. których następstwem jest określenie podatku należnego.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu należy zatem przyjąć, że skoro realizowana przez Gminę inwestycja nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, to nie jest możliwe skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W tym stanie rzeczy, postanowiono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl