Powierzanie innym osobom wykonywania w ramach przeprowadzanego postępowania zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego czynności. Składanie oświadczenia o którym mowa w art. 17 ust. 2 ustawy. Pracownik zamawiającego wykonawcą zamówienia.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo Urząd Zamówień Publicznych Powierzanie innym osobom wykonywania w ramach przeprowadzanego postępowania zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego czynności. Składanie oświadczenia o którym mowa w art. 17 ust. 2 ustawy. Pracownik zamawiającego wykonawcą zamówienia.

I. Stosownie do treści art. 15 ustawy - Prawo zamówień publicznych postępowanie o udzielenie zamówienia przygotowuje i przeprowadza zamawiający. Zamawiający, zgodnie z ustępem 2, może jednak powierzyć przygotowanie albo przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej. Podmioty te działają jako pełnomocnicy zamawiającego, co oznacza, iż dokonywane przez nich w granicach umocowania czynności pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla zamawiającego.

Cytowany artykuł przewiduje możliwość delegacji całości uprawnień zamawiającego związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania. Ograniczenia w powyższym zakresie nie wprowadza art. 18 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym kierownik zamawiającego może powierzyć pisemnie wykonywanie w ramach przeprowadzanego postępowania zastrzeżonych dla niego czynności pracownikom zamawiającego. Przepis ten w sposób szczególny przewiduje jedynie możliwość pisemnego powierzenia pracownikom zamawiającego wykonywania czynności zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego. Przepis ten nie zakazuje natomiast powierzania tych czynności osobom, niebędącym pracownikami zamawiającego w sytuacji gdy zgodnie z uprawnieniem wyrażonym w art. 15 ust. 2 ustawy zamawiający powierza przygotowanie albo przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej. W konsekwencji, osoby te (osoby którym kierownik zamawiającego powierzył wykonywanie w ramach przeprowadzanego postępowania zastrzeżonych dla niego czynności), obowiązane są do złożenia oświadczenia wynikającego z druku ZP - 11, odpowiadającego treści art. 17 ust. 1 prawa zamówień publicznych.

Obowiązek złożenia oświadczenia o braku istnienia okoliczności określonych w art. 17 ust. 1 przez kierownika zamawiającego, w sytuacji powierzenia przez niego innej osobie wykonywania zastrzeżonych dla niego czynności, uzależnione jest od zakresu powierzanych czynności. Kierownik zamawiającego nie będzie obowiązany do złożenia oświadczenia wynikającego z treści art. 17 ust. 1 ustawy, gdy powierzenie dotyczy wszystkich czynności związanych z przygotowaniem i udzieleniem zamówienia publicznego włącznie z podpisaniem umowy. W konsekwencji, gdy na inną osobę zostały powierzone tylko niektóre zastrzeżone dla kierownika czynności, kierownik zamawiającego stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy obowiązany jest złożyć oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności określonych w art. 17 ust. 1 ustawy.

Powierzenie innej osobie wykonywanie zastrzeżonych dla kierownika czynności ze względu na brak faktycznie podejmowanych czynności w postępowaniu wywołuje podobne skutki co wyłącznie się z postępowania. Stąd też, kierownik zamawiającego nie będzie zobligowany w takim przypadku do składania oświadczenia. Nie wyłącza to oczywiście odpowiedzialności kierownika zamawiającego za postępowanie o zamówienie publiczne.

II. Należy wskazać, iż przepis art. 17 ust. 2 ustawy - Prawo Zamówień Publicznych dotyczy wyłącznie osób wykonujących czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego. Do takich osób należy zaliczyć również osoby trzecie, którym zamawiający powierzył przeprowadzenie postępowania na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy. W opinii Urzędu, do osób obowiązanych do złożenia oświadczenia z art. 17 ust. 2 ustawy należy zaliczyć wszystkie osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, które mogą mieć wpływ na wynik tego postępowania. W konsekwencji, zamawiający powinien zażądać złożenia przedmiotowych oświadczeń od tych osób. W wypadku, gdy treść jednego z oświadczeń wskaże na istnienie okoliczności przewidzianych w art. 17 ust. 1 ustawy osoba taka podlega wyłączeniu z postępowania. Zamawiający wówczas, zgodnie z dyspozycją ust. 3 art. 17 obowiązany jest powtórzyć dokonane przez taką osobę czynności postępowaniu, o ile oczywiście osoba podlegająca wyłączeniu w chwili dokonywania czynności wiedziała tych okolicznościach.

III. Należy stwierdzić, iż przepis art. 17 prawa zamówień publicznych w żaden sposób nie dotyczy wykonawców w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy. Nie ogranicza tym samym, kręgu wykonawców mogących wziąć udział w postępowaniu o zamówienie publiczne.

Definicja wykonawcy zamówienia publicznego została określona w art. 2 pkt 11 ustawy - Prawo zamówień publicznych. W myśl tego przepisu wykonawcą może być osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż ustawa - Prawo zamówień publicznych nie zawiera norm ograniczających możliwości uczestnictwa w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. W konsekwencji, pracownicy zamawiającego mogą, jeżeli spełniają warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, określone w art. 22 ust. 1 pkt 1 - 4 ustawy, złożyć swoją ofertę w postępowaniu o zamówienie publiczne, a zamawiający ma obowiązek jej rozpatrzenia.

W ocenie Departamentu Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych zamawiający nie może jednak ograniczać możliwość dostępu do zamówienia publicznego innym wykonawcom, niebędących pracownikami zamawiającego. Należy zatem zwrócić uwagę, iż zastosowanie trybów ograniczających konkurencję (negocjacje bez ogłoszenia, zapytanie o cenę, wolna ręka) możliwe jest tylko w okolicznościach przewidzianych ustawą. Ponadto, zamawiający ma obowiązek zapewnić rzeczywistą konkurencję w postępowaniach prowadzonych w trybach negocjacje bez ogłoszenia (art. 63 ust. 3) i zapytanie o cenę (art. 71 ust. 1). Powyższe wynika również z treści art. 7 ust. 1 ustawy.

Opublikowano: www.uzp.gov.pl