POL.XVI.3113/12-10/2005 - Obiekt magazynowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 września 2005 r. Urząd Miejski w Brzesku POL.XVI.3113/12-10/2005 Obiekt magazynowy.

Pytanie podatnika

Czy obiekt magazynowy podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą?

POSTANOWIENIE

Burmistrz Brzeska działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), oraz art. 1a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) postanawia udzielić na wniosek podatnika interpretacji art. 1a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, stwierdzając, że obiekt magazynowy stanowiący jego własność podlega opodatkowaniu według stawki przewidzianej dla budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

UZASADNIENIE

Prezes (...) wnioskiem z dnia 31 maja 2005 r. zwrócił się o udzielenie interpretacji przepisów prawa w związku z wątpliwościami dotyczącymi naliczania podatku od nieruchomości od obiektu magazynowego. W załączeniu do złożonego wniosku przedłożył pisma Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz Głównego Nadzoru Budowlanego Departament Prawa, z których nie wynika jednoznacznie, iż posiadany obiekt magazynowy jest budowlą czy budynkiem, a jedynie zawierają rozwinięcie definicji budynku w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Na wezwanie tut. organu podatkowego Prezes Spółki przedłożył pismo, w którym zawarł własne stanowisko w sprawie, stwierdzając, że według niego obiekt magazynowy nie spełnia wymagań stawianych dla budynku w części dotyczącej przegród budowlanych, gdyż nie posiada on przegród budowlanych, które wydzielałyby jego wnętrze od otoczenia (blaszane elementy są przykręcone do konstrukcji w taki sposób, że istnieje luka pomiędzy gruntem a blaszanym elementem od 5-ciu do 15-tu cm, ponadto jest luka pomiędzy pokryciem dachowym a elementem blaszanym). Blaszane elementy nie tworzą jednolitej ściany, nie łączą podłoża z pokryciem dachowym. Ponadto Prezes podał, iż opisany obiekt budowlany nie jest trwale związany z gruntem, tj. dolna płaszczyzna fundamentu nie znajduje się na poziomie terenu, ewentualne rozebranie obiektu magazynowego nie wiąże się z wykonywaniem robót ziemnych. Konstrukcja obiektu magazynowego jest przykręcona do stóp fundamentowych śrubami.

Po rozpatrzeniu wniosku Burmistrz Brzeska zważył, co następuje:

W dniu 1 stycznia 2003 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1683 z późn. zm.), która w nowym art. 1a zawiera słowniczek terminów użytych w ustawie, definiując pojęcie "budynek" i "budowla", odwołuje się wprost do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z późn. zm.). Na podstawie tak ustalonego związku pomiędzy przepisami Prawa budowlanego i ustawy o podatkach i opłatach lokalnych można twierdzić, że nastąpiło ustalenie znaczenia definicji budowla. Zgodnie z art. 1a ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, natomiast budowla według wyżej cytowanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Ustawa - Prawo budowlane posługuje się pojęciem fundamentu oraz trwałego związania z gruntem, bez jego zdefiniowania. Zgodnie z zawartymi wyjaśnieniami w piśmie nr (...) Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru z dnia 10 lutego 2003 r., element konstrukcji budowlanej, w jej najniższej części, mający za zadanie przekazanie ciężaru budowli na grunt jest fundamentem, np. ława, stopa fundamentowa. Pod pojęciem fundamentów należy rozumieć każdy ich rodzaj. Natomiast pojęcie trwałego związania z gruntem istnieje w sytuacji, gdy obiekt budowlany posiada fundament, który jest trwale połączony z tym obiektem. Dodatkowo fundament ten nie może być przeniesiony lub rozebrany bez przeprowadzenia robót ziemnych. W konsekwencji trwałe związanie z gruntem polega na istnieniu fundamentu osadzonego w ziemi (brak możliwości jego zniesienia bez konieczności dokonania robót ziemnych) oraz trwałym jego związaniu z obiektem budowlanym. Natomiast przegroda budowlana zgodnie z interpretacją Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego to element obiektu budowlanego oddzielający jego wnętrze od otoczenia zewnętrznego lub też wydzielający w jego wnętrzu pomieszczenia.

Mając na uwadze powyższe należy przyjąć, iż przedmiotowy obiekt budowlany jest trwale związany z gruntem, posiada fundament - stopę fundamentową, której dolna płaszczyzna nie znajduje się na poziomie terenu i która jest trwale połączona z obiektem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych - blaszanych ścian, posiada dach, a tym samym spełnia wszystkie przesłanki określone w definicji budynku zawartej w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) i podlega opodatkowaniu wg stawek przewidzianych dla budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Na dzień wydania niniejszego postępowania, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie, za pośrednictwem Burmistrza Brzeska w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Opublikowano: www.iskrakow.krak.pl