Podstawa opodatkowania w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Urząd Miejski w Gdańsku Podstawa opodatkowania w podatku od nieruchomości.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Gdańska działając na podstawie art. 14j § 1 w zw. z art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 5, art. 2 ust. 1 pkt 2 oraz art. 4 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.)

Uznaje

stanowisko Wnioskodawcy - (...). przedstawione we wniosku z dnia (...) r. (data wpływu do Urzędu), znak (...). - iż "podesty piętrowe i podesty półpiętrowe stanowią cześć klatki schodowej (...), nie wchodzą w skład powierzchni użytkowej budynku i w rezultacie (...) nie stanowią podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości (...)"- za prawidłowe.

UZASADNIENIE

(...). w dniu (...) r. (data wpływu do tut. urzędu) złożyła, zgodnie z art. 14j § 1 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie. Podatnik opisując stan faktyczny stwierdził, iż nowo oddany do użytkowania budynek mieszkalno-usługowy zawiera wyliczoną przez projektanta powierzchnię szybów oraz klatek schodowych z wyszczególnieniem powierzchni biegów schodowych oraz podestów piętrowych i półpiętrowych.

Tut. organ podatkowy pismem z dnia (...) r. nr (...) wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w szczególności w zakresie uzupełnienia stanu faktycznego, wskazując, że stan faktyczny brany pod uwagę do wydania interpretacji nie może być dopowiadany dołączanymi do wniosku dokumentami. Jednocześnie organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.

Wnioskodawca - pismem sygn (...) z dnia (...) r. (data wpływu do urzędu) - wskazał, że przedmiotowe podesty piętrowe i półpiętrowe znajdują się w granicach klatek schodowych i wyraził swoje stanowisko, że stanowią one część klatki schodowej, w konsekwencji nie wchodzą w skład powierzchni użytkowej i nie powinny stanowić podstawy opodatkowania zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz art. 1a ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Mając powyższe na względzie tut. organ pismem sygn. (...) z dnia (...) r. wezwał Wnioskodawcę o sprecyzowanie stanu faktycznego poprzez wskazanie czy podesty półpiętrowe, o których mowa we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, znajdują się na kondygnacjach.

W odpowiedzi na ww. wezwanie Wnioskodawca w dniu (...) r. (data wpływu) oświadczył, że podesty półpiętrowe, o których mowa we wniosku, nie znajdują się na kondygnacjach.

Prezydent Miasta Gdańska w świetle obowiązującego stanu prawnego uznaje stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego za prawidłowe.

Podkreślić tu należy, że przedmiotowa interpretacja jest wydawana wyłącznie w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny przedstawiony przez Spółdzielnię w treści wniosku, nie zaś w oparciu o dołączone do wniosku dokumenty. Zgodnie bowiem z przyjętym orzecznictwem stan faktyczny brany pod uwagę do wydania interpretacji nie może być "dopowiadany" dołączanymi do wniosku dokumentami (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2008 r. III SA/Wa 20/08, LEX nr 458884).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) zwanej dalej u.p.o.l., opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 podstawę opodatkowania dla budynków lub ich części stanowi ich powierzchnia użytkowa.

Artykuł 1a ust. 1 pkt 5 u.p.o.l. określa, iż powierzchnię użytkową budynku lub jego części stanowi powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasze użytkowe.

Z powyższego wynika jasno, że definicja powierzchni użytkowej budynku, mierzona na wszystkich kondygnacjach, zawarta w u.p.o.l., wyłącza z tej powierzchni jedynie powierzchnie klatek schodowych i szybów dźwigowych.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera definicji "klatki schodowej". W przypadku braku definicji legalnej i niemożności posłużenia się językiem prawniczym należy odwołać się do reguł języka powszechnego (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 lipca 2010 r., sygn. akt II FSK 557/09). Posiłkując się zapisami ze słownika języka polskiego należy stwierdzić, iż klatka schodowa to wydzielona część budynku, w której znajdują się schody (Uniwersalny słownik języka polskiego, red. Prof. Stanisław Dubisz, Wydawnictwo Naukowe PWN, rok 2008, K-Ó, str. 116).

Powyższy zapis wyraźnie wskazuje, iż za klatkę schodową może być uznana wyłącznie część budynku, w której znajdują się schody.

Według Uniwersalnego słownika języka polskiego (red. Prof. Stanisław Dubisz, rok 2008, P - Ś, str. 1158) schody to konstrukcja, będąca zwykle częścią budowli, składająca się z szeregu stopni, często z poręczami, umożliwiająca przechodzenie z jednego poziomu na inny.

Podobnie wg Encyklopedii PWN (portal wiedzy PWN hasło/3973139/) schody to konstrukcja umożliwiająca komunikację pieszą między różnymi poziomami, złożona z zestawów stopni, spoczników (podestów) i poręczy.

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U., Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), w § 66 stwierdza się, że w celu zapewnienia dostępu do pomieszczeń położonych na różnych poziomach należy stosować schody stałe. Jako elementy schodów stałych w § 68 ust. 1 wymienia się zaś biegi i spoczniki.

Reasumując, za klatkę schodową może być uznana wyłącznie część budynku, w której znajdują się schody tj. pionowe ciągi komunikacyjne, które składają się z biegów schodowych i podestów (spoczników). Z definicji powierzchni użytkowej budynku zawartej w art. 1a ust. 1 pkt 5 u.p.o.l. wynika, że do powierzchni użytkowej budynku mierzonej na wszystkich kondygnacjach nie zalicza się powierzchni klatek schodowych. A zatem powierzchnie podestów piętrowych znajdujących się na poszczególnych kondygnacjach, jako powierzchnie klatki schodowej, nie wlicza się do powierzchni użytkowej budynku. W odniesieniu do podestów półpiętrowych należy zauważyć, że zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, nie znajdują się one na kondygnacjach. W związku z tym powierzchnie podestów półpiętrowych nie zalicza się do powierzchni użytkowej budynku, zdefiniowanej w art. 1a ust. 1 pkt 5 u.p.o.l..

Jednocześnie tut. organ podkreśla, że pojęcia klatki schodowej nie można rozszerzać na inne powierzchnie (np. korytarze) znajdujące się poza klatką schodową. Wyłączenie z powierzchni użytkowej budynku klatek schodowych i szybów dźwigowych stanowi bowiem zamknięty katalog, zwierający wyliczenie wszystkich i zarazem jedynie dopuszczalnych wyłączeń.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Aleja Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 53, poz. 1270 z późn. zm.) skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu-do usunięcia naruszenia prawa. Skarga powinna zostać wniesiona w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi na adres: Prezydent Miasta Gdańska, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.

Opublikowano: www.gdansk.pl