Podstawa opodatkowania przy stratach z lokat bankowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 sierpnia 2003 r. Ministerstwo Finansów Podstawa opodatkowania przy stratach z lokat bankowych

Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 29 sierpnia 2003 r. na interpelację poselską

Przepis art. 30 ust. 1 pkt 1b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) stanowi, iż dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych gromadzonych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie łączy się z dochodami z innych źródeł i pobiera podatek w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu.

Z kolei, zgodnie z ust. 3 tego artykułu, zryczałtowany podatek od odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Tak więc dla określenia podstawy opodatkowania tych przychodów nie uwzględnia się wydatków związanych z prowadzeniem rachunku bankowego. Ryczałtowa forma poboru podatku od uzyskanego przychodu z lokat bankowych wynika z przepisów prawa podatkowego.

Odpowiadając zaś na pytania Pana Posła, uprzejmie informuję.

W przypadku zaistnienia nieprawidłowości związanych z poborem zryczałtowanego podatku od odsetek z lokat bankowych na wniosek podatnika organy podatkowe po przeprowadzeniu postępowania podatkowego stwierdzają zasadność takiego wniosku. Zgodnie bowiem z art. 75 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, ma prawo wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Z informacji zamieszczonych w Pańskim wystąpieniu wynika, że bank postępował zgodnie z obowiązującym prawem, pobierając podatek bez uwzględniania kosztów prowadzenia rachunków. Zatem twierdzenie o pobieraniu podatku od rzekomych strat z lokat bankowych nie znajduje uzasadnienia, gdyż podstawę opodatkowania stanowi przychód.

Ministerstwu Finansów znane są przypadki oferowania przez instytucje finansowe produktów reklamowanych jako antypodatkowe i - żeby wyeliminować możliwości uzyskiwania przychodów, które nie wywołują skutków podatkowych - projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2004 r. zakłada kompleksowe opodatkowanie dochodów kapitałowych, w tym m.in. wprowadza opodatkowanie dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie.

Przyjęcie przez Parlament zaproponowanych zmian stworzy sytuację, w której wszelkie tzw. produkty antypodatkowe stracą rację bytu.

Opublikowano: D.Podatnika 2003/45/11