Podatnik podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2012 r. Urząd Miejski w Koszalinie Podatnik podatku od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Koszalina działając na podstawie art. 14b i 14c w związku z art. 14j ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia 26 czerwca 2012 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie określenia podatnika tego podatku w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa w sytuacji, gdy równocześnie występuje zarządca tej nieruchomości i posiadacz zależny - stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2012 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie określenia podatnika tego podatku w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa w sytuacji, gdy równocześnie występuje zarządca tej nieruchomości i posiadacz zależny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

(...) działające jako jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, na podstawie umów cywilnoprawnych, wynajmuje, wydzierżawia i użycza osobom fizycznym znajdujące się w jego zarządzie nieruchomości. Umowy zawierane są pomiędzy Skarbem Państwa (...) reprezentowanym przez Nadleśniczego a zainteresowanymi.

W związku z powyższym wnioskodawca sformułował następujące pytanie: "czy osoby wynajmujące budynki mieszkalne, lokale, budynki gospodarcze lub garaże (z wyłączeniem lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości) stanowiące własność Skarbu Państwa powinny (...) opłacać podatek od nieruchomości, czy też obowiązek podatkowy ciąży bezpośrednio na wynajmującym ?".

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: podatnikiem podatku od nieruchomości winny być osoby, które wynajmują lub nieodpłatnie korzystają (posiadacze zależni) z nieruchomości Skarbu Państwa lub ich części, co wynika z art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

W tej sytuacji, mając na uwadze art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstępuje się od uzasadnienia prawnego interpretacji.

Niniejsza interpretacja wydana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące na dzień złożenia zapytania w organie podatkowym i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę zostanie zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej.

POUCZENIE

Na niniejszą interpretację przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjno w Szczecinie. Skargę wnosi się po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy).

Opublikowano: bip.koszalin.pl