PO436/1/2004 - Opodatkowanie umowy cesji wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Tychach PO436/1/2004 Opodatkowanie umowy cesji wierzytelności.

Pytanie podatnika

Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa cesji wierzytelności zawarta pomiędzy kontrahentami?

Odpowiedź

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.). Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Przedmiotowa umowa (porozumienie) zawarta pomiędzy inwestorem, wykonawcą i podwykonawcą reguluje wzajemne rozliczenia za wykonane usługi poprzez cesję wierzytelności. Umowy cesji wierzytelności należą do czynności prawnych rozporządzających o skutkach zbliżonych do umowy przenoszącej własność. Jeżeli umowa cesji przyjmie postać którejkolwiek z umów wskazanych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (sprzedaży lub zamiany) rodzić to będzie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z treści § 2 przedmiotowego porozumienia wynika, iż cesja wierzytelności ma charakter nieodpłatny i dotyczy regulacji wzajemnych rozliczeń za wykonane usługi zatem nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych jako nie wymieniona w przedmiocie opodatkowania cyt. ustawy.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl