PO3-JW-722-9/96 - Dotacje na zakup środków trwałych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 1996 r. Ministerstwo Finansów PO3-JW-722-9/96 Dotacje na zakup środków trwałych

Odpowiadając na pismo (...) w sprawie interpretacji postanowień niektórych przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482, z późn. zm.) Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Zapis zawarty w art. 17 ust. 1 pkt 21 wymienionej na wstępie ustawy nie wprowadza żadnych ograniczeń w źródłach i podstawach udzielenia dotacji, o których w nim mowa, a które zawężałyby zakres jego stosowania. Przeciwnie, z brzmienia omawianego przepisu wynika, że ustawodawca dążył do objęcia jego zakresem wszystkich rodzajów nieodpłatnych świadczeń, niezależnie od ich nazwy, formy i podstawy prawnej ich udzielenia. Nie ma zatem podstaw do tego, aby omawiany przepis nie znajdował zastosowania do którejkolwiek z dotacji wymienionych w nadesłanym piśmie.

Kwoty otrzymanych dotacji stanowią przychód podatnika w związku z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód pozostający bezpośrednio w związku z otrzymaniem tego rodzaju przychodu podlega wyłączeniu z opodatkowania na mocy przepisu art. 17 ust. 1 pkt 21 ww. ustawy i w swojej kwocie pomniejsza dochód do opodatkowania.

Postanowieniom art. 17 ust. 1 pkt 21 ściśle odpowiada zapis art. 16 ust. 1 pkt 48 omawianej ustawy. Odnoszenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych sfinansowanych ze źródeł przychodu, z których dochód już raz był odliczony od dochodu przed opodatkowaniem, skutkowałoby powtórnym obniżeniem podstawy opodatkowania o tę samą kwotę.

Podobnie jak art. 17 ust. 1 pkt 21 także przepis art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawęża w jakikolwiek sposób zakresu stosowania tego przepisu co do charakteru świadczeń będących podstawą zwrotu podatnikowi wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych, o których mowa w tym przepisie. A zatem w szczególności nie będą kosztem uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia środków trwałych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W sprawie istotne jest więc ustalenie, w jakiej części przedmiotowe środki trwałe zostały sfinansowane z otrzymanych dotacji i od tej części ich wartości odpisy amortyzacyjne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Opublikowano: LEX nr 6590