PO3-722-414/WK/95 - Przychody z działalności rolniczej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 marca 1995 r. Ministerstwo Finansów PO3-722-414/WK/95 Przychody z działalności rolniczej

Ministerstwo Finansów informuje, że:

1. Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 kwietnia 1992 r. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 32, poz. 138, z 1993 r. Nr 28, poz. 130, Nr 133, poz. 642 i z 1995 r. Nr 3, poz. 12) za działalność rolniczą uznawane jest również przetrzymywanie zakupionych roślin, jeżeli minimalny okres tego przetrzymywania wynosi 1 miesiąc.

Zgodnie z wyżej wymienionym pismem Spółka oprócz własnej prowadzonej przez siebie produkcji rolniczej polegającej m.in. na uprawie materiału siewnego, szkółkarskiego, produkcji warzywno-ogrodniczej dokonuje również zakupu nasion warzyw i kwiatów od innych osób prawnych i fizycznych. Nasiona te po poddaniu ich procesom suszenia, czyszczenia i przechowywania (przez okres co najmniej 1 miesiąca) sprzedawane są następnie innym podmiotom gospodarczym.

Do omawianej działalności nie ma zastosowania ww. przepis § 1 ust. 1 rozporządzenia, gdyż przepis ten dotyczy przetrzymywania zakupionych roślin, a nie produktów produkcji roślinnej, jakimi w konkretnym przypadku są nasiona tych roślin. Miałby on natomiast zastosowanie w przypadku, gdyby Spółka zakupiła sadzonki warzyw i kwiatów (rośliny), które następnie byłyby - w okresie przetrzymywania ich u siebie - uprawiane przez co najmniej miesiąc, a następnie dokonała ich sprzedaży. Wtedy przychody osiągnięte ze sprzedaży tak wyhodowanych sadzonek albo uzyskanych w trakcie ich hodowli nasion - uznawane byłyby za przychody osiągnięte z działalności rolniczej, bowiem w okresie przetrzymywania, o którym mowa w przepisie § 1 ust. 1 powyższego rozporządzenia, rośliny te poddawane były określonym procesom hodowlanym, w trakcie których następował ich biologiczny wzrost (dojrzewanie). Z taką sytuacją nie mamy natomiast do czynienia w przypadku zakupu produktów produkcji roślinnej, jakimi są w opisanej sprawie nasiona kwiatów i warzyw, a czynności polegające tylko na czyszczeniu, suszeniu, paczkowaniu nie mogą być uznawane za działalność charakteryzującą działalność hodowlaną, a więc rolniczą.

2. W przypadku spełniania przez Spółkę warunków określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ww. ustawy, tj. prowadzenia działalności rolniczej, przychody z tej działalności (np. z produkcji roślinnej) nie podlegają przepisom tej ustawy, niezależnie od tego czy działalność ta prowadzona jest na gruntach własnych czy też na gruntach wydzierżawionych od innych podmiotów na określony w umowie czasokres. W obu przypadkach jest to produkcja wykonywana na gruntach znajdujących się we władaniu Spółki i prowadzona przez nią w sposób bezpośredni (własnymi siłami). Takiego charakteru nie ma natomiast produkcja prowadzona w ramach zawartych umów kontraktacyjnych z rolnikami indywidualnymi, gdyż produkcja ta odbywa się na gruntach innego producenta i jest przez niego prowadzona. Produkcję tę wykonuje zatem rolnik indywidualny, a nie Spółka.

Jednocześnie zauważa się, że w przypadku gdyby w ramach umów kooperacyjnych na gruntach rolników indywidualnych hodowane były rośliny - to mogłyby być one uznane za działalność rolniczą w Spółce tylko po okresie przetrzymywania ich przez okres co najmniej 1 miesiąca, przy zastrzeżeniach poczynionych w punkcie 1 niniejszego pisma.

Opublikowano: LEX nr 6494