PO2/423-71/07/47855 - Uznanie za koszt uzyskania przychodów wydatków na zakup kwiatów doniczkowych i ciętych do pomieszczeń firmy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2007 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PO2/423-71/07/47855 Uznanie za koszt uzyskania przychodów wydatków na zakup kwiatów doniczkowych i ciętych do pomieszczeń firmy.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony, znak: 315/S z dnia 26 kwietnia 2007 r. (wpływ do tut. Urzędu 2 maja 2007 r.), dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, dotyczące możliwości zaliczenia wydatków na zakup kwiatów doniczkowych i ciętych do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy nabycie przez Spółkę kwiatów ciętych i doniczkowych jako elementów dekoracyjnych pomieszczeń, należy zaliczyć do wydatków reprezentacyjnych czy też do kategorii wyposażenia pomieszczeń i zaliczyć w koszty. Zdaniem Podatnika są to wydatki związane z dekoracją i wyposażeniem pomieszczeń, które można uznać za koszt uzyskania przychodu.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Zatem wszelkie wydatki racjonalnie i ekonomicznie uzasadnione, posiadające związek przyczynowo - skutkowy z osiągnięciem zachowaniem bądź zabezpieczeniem przychodów oraz mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, poza wymienionymi w art. 16 ust. 1 - można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Z kolei w myśl art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

W związku z brakiem definicji w przepisach podatkowych pojęć "reprezentacja" i "reklama" przyjąć należy wykładnię gramatyczną. I tak pojęcie "reprezentacja" oznacza okazałość, wytworność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem lub pozycją społeczną (Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa 1981 r.).

W praktyce podatkowej utrwalił się pogląd, iż reprezentacją są takie działania, które polegają na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z przyjmowaniem i utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów itp.

Biorąc powyższe pod uwagę należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, oceniającym, iż wydatków na kwiaty, które będą dekorowały pomieszczenia firmy, co do zasady, nie należy kwalifikować jako kosztów reprezentacji. Koszty te w swoim charakterze zbliżone są do kosztów związanych z zakupem np. firanek, lampek na biurko, dywanów itp., które stanowią składniki wyposażenia i tym samym koszt ogólny funkcjonowania przedsiębiorstwa.

A zatem wydatki ponoszone na zakup kwiatów doniczkowych i ciętych do pomieszczeń firmy jako elementów dekoracyjnych, Spółka na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl