PO2/423-63/07/50562 - Momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku transakcji barterowych z kontrahentami zagranicznymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2007 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PO2/423-63/07/50562 Momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku transakcji barterowych z kontrahentami zagranicznymi.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 16 kwietnia 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20 kwietnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na zapytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego wynika, że Wnioskodawca (Spółka) zawarł umowy barterowe z kontrahentami zagranicznymi, których przedmiotem są usługi udzielenia licencji na treści (artykuły prasowe) do serwisów w portalu Wnioskodawcy w zamian za które Spółka świadczy usługi promocyjno-reklamowe. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych jest obowiązana do potrącenia podatku od osiągniętych na terenie Polski przychodów przez podatników mających siedzibę poza granicami kraju. Zapytanie Spółki dotyczy kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Jak wskazuje Spółka w przypadku transakcji barterowych świadczenia realizowane są w naturze, a nie drodze faktycznych płatności. W opinii Spółki potrącenie przez płatnika podatku od przychodów z tytułu udzielenia licencji osiąganych w Polsce przez podatników mających siedzibę poza granicami kraju, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z zawartymi umowami barterowymi, powinno być dokonywane w momencie kompensaty wzajemnych zobowiązań wynikających z zawartych przez strony umów. W zawartych umowach barterowych strony ustaliły, iż w przypadku zaistnienia wzajemnych rozrachunków rozliczenia finansowe między stronami będą dokonywane w formie kompensaty. W związku z powyższym zdaniem Spółki w przypadku umów barterowych data kompensaty jest jednoznaczna z datą fizycznej płatności.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) od określonych przychodów uzyskiwanych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy (nie mających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu) ustalono podatek dochodowy w wysokości 20 % (w odniesieniu do przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1-2a), bądź 10 % (w odniesieniu do przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 3-4) przychodów. Wśród przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy zawarto tzw. należności licencyjne, których dotyczy złożony wniosek. W myśl art. 26 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. W myśl art. 498 § 1 i 2 ustawy Kodeks cywilny gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. W rezultacie potrącenia (kompensaty) wierzytelności obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej (art. 498 § 2 ustawy Kodeks cywilny). Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie, przy czym oświadczenie ma moc wsteczną od chwili kiedy potrącenie stało się możliwe (art. 499 ustawy Kodeks cywilny). Pomimo, że w rezultacie potrącenia nie dochodzi do zapłaty dokonanej w pieniądzu, w rezultacie kompensaty następuje wygaśnięcie zobowiązania. W ocenie tut. Organu dokonanie kompensaty nie powoduje wyłączenia obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w odniesieniu do należności, której dotyczy kompensata, gdyż określenie "wypłata" zawarte w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie oznacza jedynie fizycznego przekazania kwoty pieniędzy. Podziela się stanowisko podatnika, że datę kompensaty należy traktować dla potrzeb stosowania art. 26 ust. 1 ustawy jak datę fizycznej płatności.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji. Jednocześnie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje, że odpowiedź na zapytanie dotyczące podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl