PO1/423-135/06/16338/07 - Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem odzieży niepozbawionej charakteru odzieży osobistej wykorzystywanej dla potrzeb członków zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2007 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PO1/423-135/06/16338/07 Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem odzieży niepozbawionej charakteru odzieży osobistej wykorzystywanej dla potrzeb członków zarządu.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, na wniosek Strony z dnia 22 listopada 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27 listopada 2006 r.) stwierdza, że przedstawione stanowisko w ww. piśmie nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka w ramach wykonywanej działalności ponosi wydatki związane z zakupem strojów służbowych opatrzonych logo Spółki jak też strojów nie pozbawionych cech odzieży osobistej (np. garnitury, garsonki nie opatrzone logo) lecz wykorzystywanych tylko i wyłącznie przez członków Zarządu w celu reprezentacji.

Zapytanie Spółki dotyczy możliwości zaliczenia wydatków związanych z zakupem odzieży nie pozbawionej charakteru odzieży osobistej (np. garsonek, garniturów, które nie są opatrzone firmowym logo) wykorzystywanej dla potrzeb wykonywanej działalności przez członków Zarządu Spółki do kosztów uzyskania przychodów w ramach limitu.

Zdaniem Spółki przedmiotowe wydatki należy uznać za koszt reprezentacji w ramach limitu.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska Podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 - zdanie pierwsze - ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w stanie prawnym obowiązującym na dzień złożenia podania, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Należy podkreślić, że możliwość zaliczenia ponoszonych wydatków o charakterze reprezentacyjnym do kosztów uzyskania przychodów w ramach limitu określonego przepisem art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o p.d.o.p. (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) musi posiadać uzasadnienie w dyspozycji art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Równocześnie zdaniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego poniesione przez Spółkę przedmiotowe wydatki na zakup strojów nie pozbawionych charakteru odzieży osobistej, wykorzystywanych przez członków Zarządu Spółki wyłącznie w celach służbowych, nie są wydatkami które mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Konieczność używania eleganckiego stroju podczas spotkań biznesowych z kontrahentami oraz podczas publicznego reprezentowania przedsiębiorstwa (targi, wystawy, konferencje) nawet gdy obowiązek używania odzieży o charakterze reprezentacyjnym przez Zarząd Spółki, wynika z wewnętrznego regulaminu pracy, nie są wystarczającymi argumentami uznania przedmiotowych wydatków za koszty uzyskania przychodów. Nie ulega wątpliwości, że odpowiedni wygląd może mieć wpływ na wzajemny stosunek kontrahentów, co jednak nie przesądza, że wydatek na zakup ubrania jest wydarzeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązujące zasady życia społecznego wymagają aby osoby reprezentujące spółkę, posiadały schludny wygląd. Uzyskiwanie dochodów w ramach działalności gospodarczej nie jest zatem uzależnione od rodzaju noszonej odzieży. Schludny wygląd niezbędny jest bowiem dla wykonywania wielu zawodów również poza sferą działalności gospodarczej. Podobne stanowisko wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 lutego 1999 r. (sygn. akt I SA/Wr 714/97).

Konkludując: W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedmiotowe wydatki nie mieszczą się w zakresie wydatków reprezentacyjnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o p.d.o.p. (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.), z uwagi na brak ich związku z osiąganym przychodem Spółki. Powyższe stanowisko zachowuje również swoją aktualność w stanie prawnym, obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl