PO-II/423/87/PJ/06 - Zlecenie wysłania towaru nabywcy, a przychód ze sprzedaży tego towaru w podatku dochodowym od osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2007 r. Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku PO-II/423/87/PJ/06 Zlecenie wysłania towaru nabywcy, a przychód ze sprzedaży tego towaru w podatku dochodowym od osób prawnych.

Pismem z 12 grudnia 2006 r. (data wpływu: 20 grudnia 2006 r.) Przedsiębiorstwo zwróciło się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka kupuje towar u producentów i zleca dostawę zakupionego towaru do swego odbiorcy. Towar ładowany jest w magazynie producenta i wysyłany do odbiorcy wskazanego przez Spółkę, z pominięciem magazynu Wnioskodawcy. Koszt dostawy wliczony jest w cenę sprzedaży uiszczaną przez Spółkę na rzecz jej dostawcy (producenta). Ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru w transporcie ponosi producent zlecający dostawę w miejsce wskazane przez Spółkę. Transport towaru z magazynu dostawcy (producenta) do magazynu odbiorcy może trwać dłużej niż jeden dzień.

Wyżej wymienione dostawy Spółka zobowiązana jest udokumentować fakturami VAT. Przyjęto zasadę, że faktury wystawiane są w dacie faktycznego dostarczenia towaru do odbiorcy. Jako datę sprzedaży przyjęto tę samą datę.

Na przełomie miesięcy, w przypadku nie wystawienia faktury w powyższym terminie, za datę powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych podatnik uznaje ostatni dzień miesiąca, w którym towar został dostarczony odbiorcy. Natomiast za datę powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług podatnik uznaje zawsze 7. dzień od daty dostawy.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w następującym zakresie:

Kiedy, w sytuacji zlecenia wysłania towaru nabywcy, powstaje po stronie Spółki przychód ze sprzedaży tego towaru w podatku dochodowym od osób prawnych?

Według stanowiska Wnioskodawcy, moment powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych reguluje przepis art. 12 ust. 3a updpr, zgodnie z którym, za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz.

W sytuacji, gdy updpr nie określa, co należy rozumieć pod pojęciem "wydania", należy je rozumieć tak jak na gruncie ustawy o VAT, tj. jako faktyczne przekazanie, dostarczenie nabywcy, wiążące się z pokwitowaniem odbioru przez nabywcę.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przychód ze sprzedaży towaru wysłanego przez Spółkę odbiorcy powstaje w momencie wystawienia faktury VAT potwierdzającej sprzedaż, pod warunkiem, że faktura wystawiona zostanie nie później w ostatnim dniu miesiąca, w którym towar został dostarczony i odebrany przez nabywcę, przy czym pokwitowanie przez nabywcę dowodzi fakt odebrania przez niego towaru w dacie pokwitowania. W przypadku niedopełnienia powyższego warunku przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym doszło do dostarczenia towaru odbiorcy.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., przychodami, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 ustawy, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W świetle art. 12 ust. 3 tej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ww. ustawy, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d ustawy, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym m.in. wydano rzecz (art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka kupuje towar u producentów i zleca producentowi dostawę zakupionego towaru do swojego odbiorcy, z pominięciem magazynu Wnioskodawcy. Koszty dostawy ponosi Spółka, natomiast producent - ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru w transporcie. Wyżej wymienione dostawy Spółka dokumentuje fakturami VAT, które wystawiane są w dacie faktycznego dostarczenia towaru do odbiorcy (uznawanej również za datę sprzedaży).

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia wydania towarów, w kwestii jego określenia należy odwołać się do pojęcia przeniesienia posiadania w rozumieniu art. 348 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935), które następuje poprzez wydanie rzeczy. W tym ujęciu wydanie rzeczy może nastąpić przez jej wręczenie odbiorcy, który ma wolę władania tą rzeczą w obrębie określonego prawa, wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą lub środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą.

Objęcie w posiadanie towaru przez odbiorcę w obrocie handlowym może nastąpić m.in. poprzez dostarczenie towaru do magazynu odbiorcy, w chwili wyładowania i pokwitowania odbioru towaru.

Zgodnie z powyższym, przychód należny z działalności gospodarczej, uzyskany do końca 2006 r., powstaje w dniu wystawienia faktury ale nie później niż w ostatnim dniu miesiąca w którym rzecz wydano. Skoro Spółka wystawia faktury sprzedaży w dniu wydania rzeczy, to przychód podatkowy powstaje w tym dniu.

Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl