PO-II/423/77/AN/06 - Leasing kapitałowy budynków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lutego 2007 r. Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku PO-II/423/77/AN/06 Leasing kapitałowy budynków.

"Opodatkowanie umów leasingu zostało uregulowane w art. 17a - 17l ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589).

Stosownie do art. 17a ust. 1 tej ustawy poprzez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana "finansującym" oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej "korzystającym" podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (art. 17b ust. 1 tej ustawy), z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1)

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2)

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli jednak zawarta przez podatnika umowa leasingu, zgodnie z art. 17f ust. 1 ustawy, spełnia łącznie następujące warunki:

1)

została zawarta na czas oznaczony,

2)

suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3)

umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający, wówczas do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku natomiast, gdy przedmiotem umowy leasingu, zawartej na czas oznaczony są grunty, a suma ustalonych w niej opłat odpowiada co najmniej wartości gruntów równej wydatkom na ich nabycie, wówczas zgodnie z art. 17i ust. 1 cytowanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat ustalonych w tej umowie, ponoszonych przez korzystającego w podstawowym okresie tej umowy, w części stanowiącej spłatę tej wartości.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zawarta przez Spółkę umowa "leasingu kapitałowego zwrotnego" spełnia warunki określone w art. 17f ust. 1 ustawy, zatem kosztem uzyskania przychodów Podatnika będzie tzw. odsetkowa część opłaty leasingowej i opłaty wstępnej (tj. części opłaty przewyższające kwotę stanowiącą spłatę wartości przedmiotu umowy) oraz opłata manipulacyjna, w proporcji dotyczącej tych kwot.

Ponadto kosztem uzyskania przychodów Spółki będą odpisy amortyzacyjne leasingowanego budynku (grunty, zgodnie z art. 16c tej ustawy nie podlegają amortyzacji podatkowej).

Zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania, środki trwałe (w tym budynki), nie stanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy leasingu, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

Wartość początkową leasingowanej nieruchomości Spółka powinna ustalić stosując przepisy, określone w art. 16g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W odniesieniu do umowy leasingu, zawartej przez Spółkę, będzie to suma opłat leasingowych, stanowiąca spłatę wartości przedmiotu leasingu, powiększona o koszty związane z otrzymaniem tego przedmiotu leasingu, naliczone do dnia przekazania nieruchomości do używania (w tym również część opłaty manipulacyjnej, dotycząca spłaty wartości przedmiotu leasingu).

Według art. 15 ust. 6 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16 tej ustawy. Natomiast z art. 16ł ust. 5 ww. ustawy - który może być stosowany przez podatników wykorzystujących składniki majątku na podstawie umowy leasingu o której mowa w art. 17f ustawy - wynika, iż amortyzacja liniowa ustalona w proporcji do okresu zawartej umowy dotyczy środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 klasyfikacji.

Zatem w przypadku zawarcia umowy "leasingu kapitałowego", którego przedmiotem będą budynki, leasingobiorca nie jest uprawniony do ustalenia stawki amortyzacyjnej w proporcji do okresu, wynikającego z umowy leasingu (co jak wynika z treści wniosku, było zamiarem Spółki).

Pozostałe wydatki, które Spółka będzie ponosiła w ramach zawartej umowy leasingu, tj.: wydatki na opłacone świadczenia publiczno-prawne związane z ww. nieruchomością (podatek od nieruchomości i inne opłaty), koszty ubezpieczenia budynków, koszty eksploatacji, wydatki na remonty budynków (z wyłączeniem wydatków przekraczających zwykły zakres używania cudzej rzeczy), konserwację itp., będą stanowiły koszt uzyskania przychodów wówczas, gdy obowiązek ich ponoszenia przez Spółkę wynikał będzie z tej umowy.

Ponadto informuję, że z dniem 1 stycznia 2007 r. uległy istotnej zmianie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części m.in. art. 15 tej ustawy. Zgodnie z dodanym art. 15 ust. 4d zmienionej ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Wobec powyższego, jeżeli jednorazowe wydatki (np. opłata manipulacyjna, opłata wstępna) poniesione zostaną po 1 stycznia 2007 r. i w Spółce są kosztami innymi niż koszty bezpośrednio związane z przychodem, to wówczas Spółka zobowiązana będzie do ich proporcjonalnego zarachowywania w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Opublikowano: S.Podat. 2007/8/55-57