PO-I-415/13/06 - Czy przekroczenie wartości przychodu w wysokości 800 tys. euro w 2006 r. obliguje do zaprowadzenia ksiąg handlowych i zmiany formy opodatkowania z ryczałtu dla działów specjalnych produkcji rolnej na zasady ogólne?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Międzychodzie PO-I-415/13/06 Czy przekroczenie wartości przychodu w wysokości 800 tys. euro w 2006 r. obliguje do zaprowadzenia ksiąg handlowych i zmiany formy opodatkowania z ryczałtu dla działów specjalnych produkcji rolnej na zasady ogólne?

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w art. 10 ust. 1 pkt 4 wymienia jako źródło przychodów działy specjalne produkcji rolnej. Ustawodawca przewiduje dwa zasadnicze sposoby opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, co wynika z treści art. 24 ust. 4 cytowanej ustawy:

1)

przy zastosowaniu norm szacunkowych - w 2006 r. normy te wynikają z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 września 2005 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. Nr 201 poz. 1663 z 2005 r.);

2)

w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów, o której założeniu winien zawiadomić właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w trakcie roku podatkowego. Dochód podatnika stanowi wówczas różnica pomiędzy wykazanymi w księdze przychodami a kosztami ich uzyskania.

Zgodnie natomiast z brzmieniem przepisu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76 z 2002 r. poz. 694 z późn. zm.) do osób fizycznych i spółek cywilnych osób fizycznych stasuje się przepisy tej ustawy, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro (przeliczoną po średnim kursie ustalonym przez NPB na dzień 30 września r. poprzedzającego rok obrotowy - art. 3 ust. 3 ustawy).

Z zestawienia powyższych przepisów wynika, iż obowiązek założenia ksiąg rachunkowych po przekroczeniu ww. kwoty nie ogranicza się tylko do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Możliwość wyboru sposobu ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej ograniczona jest wielkością uzyskanego przychodu z tego źródła tj. kwotą 800.000 euro.

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalony przy zastosowaniu norm szacunkowych tylko wówczas, gdy podatnik nie prowadzi księgi przychodów i rozchodów bądź nie ma obowiązku prowadzenia księgi handlowej.

W sytuacji gdy podatnik - wypełniając obowiązek nałożony art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości - prowadzi księgi rachunkowe, dochód z tego źródła jest ustalany na podstawie tych ksiąg. W związku z powyższym stwierdzić trzeba, że jeżeli przychody podatnika z działów specjalnych produkcji rolnej za 2006 r. wyniosą co najmniej 800.000 euro to od 2007 r. będzie on obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl