PO I 415-1/05, PO I 415-2/05 - Prawo do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Dębicy PO I 415-1/05, PO I 415-2/05 Prawo do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie

Pytanie podatnika dotyczy ustalania zaliczek w uproszczonej formie na 2005 r. wobec poszerzenia działalności gospodarczej od 1 października 2004 r.

Na podstawie:

- art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),

- art. 44 ust. 1, ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku pani Beaty O. z dnia 10 lutego 2005 r. (data wpływu do Urzędu - 11 lutego 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku.

Wnioskiem z dnia 10 lutego 2005 r. (data wpływu do tut. organu - 11 lutego 2005 r.) pani Beata O. zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W złożonym wniosku podatniczka podała, iż od 1998 r. prowadzi działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Ponadto od 1 października 2004 r. rozpoczęła działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej. Na 2005 r. wybrała opodatkowanie podatkiem dochodowym na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a więc przy zastosowaniu stawki określonej w art. 30c, na zasadach wynikających z art. 44 ust. 6b w powiązaniu z ust. 6h i 6i ustawy o podatku dochodowym. W związku z powyższym podatniczka uważa, iż jest podatnikiem spełniającym warunki uprawniające do stosowania uproszczonej formy wpłacania zaliczek w 2005 r.. Podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy w związku z rozszerzeniem działalności od 1 października 2004 r. podstawą do obliczenia zaliczek wg uproszczonej formy jest dochód z działalności gospodarczej wykazany w zeznaniu rocznym za 2003 r.

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatniczka jest uprawniona do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub skarbowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie podatniczki należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnicy osiągający dochody:

- z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,

- z najmu lub dzierżawy,

są obowiązani, bez wezwania, wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f.

Stosownie do art. 44 ust. 6b powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:

- w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo

- w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata

- jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w punkcie 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

W myśl art. 44 ust. 6e ww. ustawy przepisy art. 44 ust. 6b - 6d i ust. 6i nie mają zastosowania do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy. Z powołanego przepisu art. 44 ust. 6b pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż zaliczki miesięczne w uproszczonej formie oblicza się w oparciu o dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazany w rocznym zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy.

W zeznaniu podatkowym za 2003 r., złożonym w 2004 r. podatniczka wykazała dochód z działalności gospodarczej w wysokości wyższej niż 2.790 zł. Powyższe wskazuje, iż spełniony został wymóg zawarty w powołanym przepisie uprawniającym do wpłacania zaliczek miesięcznych w bieżącym roku podatkowym w uproszczonej formie. W 2003 r. podatniczka prowadziła działalność gospodarczą, a fakt podjęcia działalności gospodarczej jako wspólnik spółki jawnej od dnia 1 października 2004 r. oznacza rozszerzenie prowadzonej działalności gospodarczej. W powołanych wyżej przepisach jest mowa o ogólnie pojętej działalności gospodarczej, bez wyodrębniania pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej we własnym zakresie, w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.

Zdaniem tut. organu, podatnik, który w 2003 r. prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, a w 2004 r. podjął również działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej może w 2005 r. wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek, ustalając je zgodnie z art. 44 ust. 6b przy zastosowaniu ust. 6h i 6i cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko podatniczki należy uznać za prawidłowe.

Powyższa informacja została udzielona na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w piśmie i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, postanowienie zawierające interpretację nie jest wiążące dla podatnika, płatnika czy inkasenta, natomiast jest wiążące dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej i może zostać zmienione albo uchylone wyłącznie w drodze decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl