PO 7-M-252/4130/97 - Opłata skarbowa od przeniesienia własności mienia zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 grudnia 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 7-M-252/4130/97 Opłata skarbowa od przeniesienia własności mienia zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego.

Umowy przeniesienia własności mienia przedsiębiorstwa państwowego zlikwidowanego w celu prywatyzacji, w trybie art. 37 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298 z późn. zm.), nie można uznać za umowę sprzedaży i tym samym nie podlega ona opłacie skarbowej.

Zgodnie z art. 535 k. c. przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Z powyższego wynika, że w umowie przeniesienia własności mienia przedsiębiorstwa państwowego zlikwidowanego w celu prywatyzacji, w trybie art. 37 ust. 1 pkt 3 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, brak jest podstawowych elementów pozwalających uznać ją za umowę sprzedaży, a mianowicie wydania i odbioru rzeczy oraz zapłaty ceny.

Zawarcie powyższej umowy stanowi wykonanie zobowiązania Skarbu Państwa, wynikającego z postanowień zawartej uprzednio, na podstawie art. 39 powołanej wyżej ustawy, umowy o oddanie mienia Skarbu Państwa do odpłatnego korzystania, zaliczanej do kategorii umów nienazwanych, stanowiącej umowę o charakterze leasingowym (z opcją przeniesienia własności).

Z kolei przez umowę o oddanie mienia Skarbu Państwa do odpłatnego korzystania, Skarb Państwa (leasingodawca) zobowiązuje się przekazać spółce (leasingobiorcy) mienie zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego do korzystania, a w tym do pobierania pożytków, na czas oznaczony, a spółka zobowiązuje się korzystać z wydanego jej mienia zgodnie z przeznaczeniem oraz płacić na rzecz Skarbu Państwa tytułem wynagrodzenia, określone opłaty.

W przedmiotowych umowach strony zwykle postanawiają, że po upływie okresu na który zostały zawarte, własność leasingowego mienia zostanie przeniesiona na spółki, które uiszczając opłaty leasingowe, spłacają jego wartość.

Konkludując, zdaniem Ministerstwa Skarbu Państwa, umowa o oddanie mienia przedsiębiorstwa państwowego zlikwidowanego w celu prywatyzacji, w trybie art. 37 ust. 1 pkt 3 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, do odpłatnego korzystania, jak i umowa przeniesienia jego własności, stanowiąca wykonanie zobowiązań Skarbu Państwa wynikających z uprzednio zawartej umowy, pomimo podobieństw do umowy dzierżawy oraz sprzedaży, nie mogą zostać uznane za tożsame z którąkolwiek z nich.

Opublikowano: Rejent 1997/12/124