PO 7-J-825-278-4914/96 - Opłata skarbowa od podwyższenia kapitału zakładowego, dopłat i pożyczek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 7-J-825-278-4914/96 Opłata skarbowa od podwyższenia kapitału zakładowego, dopłat i pożyczek.

"Odpowiadając na pismo Nr PO II-005/19/96 datowane na dzień 28 maja 1996 r. w sprawie udzielenia wyjaśnień odnośnie momentu powstania obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej z tytułu dopłat dokonywanych przez wspólników na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.

Opłatę skarbową od umowy spółki pobiera się od kapitału zakładowego (wkładów, udziałów, akcji) i jego powiększenia, od nieodpłatnego użytkowania lub używania wniesionych do spółki rzeczy lub praw majątkowych, od dopłat i pożyczek. Zmiana umowy spółki, powodująca podwyższenie podstawy obliczenia opłaty skarbowej podlega opłacie skarbowej na podstawie art. l ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 4, poz. 23 z późn. zm.).

Zmiany umów należy rozpatrywać w oparciu o przepisy prawa, które określają te umowy, gdyż przepisy ustawy o opłacie skarbowej mają charakter wtórny w stosunku do przepisów prawa materialnego, określających te czynności prawne. W związku z tym moment powstania obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej od dopłat dokonywanych przez wspólników na rzecz spółki należy rozpatrywać w kontekście przepisów kodeksu handlowego.

Z przepisów kodeksu handlowego wynika natomiast, iż obowiązek dokonania przez wspólników spółki z o.o. dopłat może wynikać bezpośrednio z umowy spółki, ewentualnie prawo do nakładania obowiązku dokonywania dopłat może być w drodze postanowień umowy przekazane Zarządowi spółki (uchwała ) lub też innemu jej organowi (art. 178 k. h.). Stosownie natomiast do art. 237 § 3 k.h., obowiązek uiszczenia dopłat może powstać na podstawie uchwały wspólników tylko wtedy, gdy wyrazi na to zgodę ogół wspólników.

Zgodnie zatem z art. 10 ust. 1 pkt 11b oraz art. 1 ust. 2 ustawy o opłacie skarbowej, dokonana w formie uchwały wspólników zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 254 k.h.), prowadząca do podwyższenia podstawy obliczenia opłaty skarbowej, powoduje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej. Obowiązek ten powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej, z treści której wynika ta zmiana - art. 5 ust. 4. W przypadku zmiany umowy spółki z o.o. wprowadzonej uchwałą wspólników (zarządu) momentem tym jest chwila jej podjęcia, ponieważ dla ważności zmiany umowy spółki wymagane jest na gruncie przepisów k.h. tylko podjęcie odpowiedniej uchwały".

Opublikowano: Rejent 1996/10/161