PO 6/G-861-768-4624/98 - Termin płatności podatku rozłożonego na raty.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 kwietnia 1999 r. Ministerstwo Finansów PO 6/G-861-768-4624/98 Termin płatności podatku rozłożonego na raty.

Odpowiadając na pismo byłej Izby Skarbowej w R. z dnia 20 sierpnia 1998 r. (...) w sprawie zasad obliczania odsetek za zwłokę wobec częściowej zapłaty odroczonego podatku lub raty obejmującej zaległość podatkową. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 49 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w razie wydania decyzji odraczającej termin płatności podatku lub rozkładającej na raty zapłatę zaległości podatkowej, terminem płatności jest dzień, w którym zgodnie z decyzją powinna nastąpić zapłata odroczonego podatku albo raty zaległości podatkowej. A jeżeli w tym terminie podatnik nie dokonał zapłaty odroczonego podatku bądź raty obejmującej zaległość podatkową, terminem płatności tej raty lub odroczonego podatku jest termin określony w art. 47 § 1 lub 3 ustawy. Należy zauważyć, że w powołanym przepisie nie ma mowy o części raty lub części odroczonego podatku. Oznacza to, że tylko wpłata pełnej kwoty odroczonego podatku lub raty nie skutkuje zmianą terminu płatności wynikającego z decyzji odraczającej termin płatności podatku lub rozkładającej na raty zapłatę zaległości podatkowej. Ponadto z treści przepisów art. 258 § 1 pkt 5 i art. 259 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa wynika, że organ podatkowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w przypadku niedotrzymania terminu płatności odroczonego podatku lub raty. Na organie podatkowym spoczywa więc obowiązek stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o każdym przypadku niedotrzymania terminu płatności odroczonego podatku lub raty, również gdy dokonana wpłata pokrywa jedynie część objętego odroczeniem lub ratą podatku. Zaległością podatkową będzie więc cała kwota podatku lub zaległości zawarta w decyzji odroczeniowej lub poszczególnej racie, a nie tylko różnica pomiędzy kwotą faktycznie zapłaconą przez podatnika w ramach ulgi i kwotą do zapłaty podaną w decyzji.

W tym stanie rzeczy bezsprzeczne jest, że kwestie terminowości regulowania przedmiotowych zobowiązań należy oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed wydaniem decyzji odraczającej termin płatności podatku lub rozkładającej na raty zapłatę zaległości podatkowej (dotyczącej części wygaszonej). Odsetki za zwłokę należy zatem naliczać od całej kwoty stanowiącej zaległość podatkową, natomiast częściowa wpłata dokonana przez podatnika na poczet raty lub odroczonego podatku powinna zostać zarachowana na zasadzie określonej w art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej. Zobowiązanie nie wykonane zgodnie z decyzją przyznającą ulgę w spłacie, w tym częściowo uregulowane, podlega więc zapłacie w terminie płatności określonym w art. 47 § 1 lub 3 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: S.Podat. 2000/1/59