PO 5/JZ-2560-0826/98 - Opodatkowanie rekompensat pieniężnych z dotacji wojewodów w związku z likwidacją oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 maja 1998 r. Ministerstwo Finansów PO 5/JZ-2560-0826/98 Opodatkowanie rekompensat pieniężnych z dotacji wojewodów w związku z likwidacją oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.

Na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083) w związku z napływającymi zapytaniami dotyczącymi opodatkowania rekompensat pieniężnych wypłacanych osobom skreślonym z listy kandydatów w ramach kwot dotacji przyznanych wojewodom, w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów podatkowych, uprzejmie wyjaśniam:

Zagadnienie rekompensat pieniężnych wypłacanych osobom skreślonym z listy kandydatów w ramach kwot dotacji przyznanych wojewodom na ten cel z budżetu państwa - regulują przepisy ustawy z dnia 4 października 1991 r. o zmianie niektórych warunków przygotowania inwestycji budownictwa mieszkaniowego w latach 1991-1995 oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 103, poz. 446 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 7 ust. 2 powołanej ustawy rekompensata jest przeznaczona na uzupełnienie wydatków poniesionych przez kandydata na: budowę budynku mieszkalnego, wkład mieszkaniowy lub budowlany do spółdzielni albo innej jednostki organizacyjnej budującej budynki mieszkalne; nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego na cele mieszkalne; przebudowę strychu, suszarni albo innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne; remont, modernizację, rewaloryzację mieszkań i budynków mieszkalnych; zakup mieszkania. Warunkiem wypłacenia rekompensaty jest udokumentowanie przez wnioskodawcę wydatków na powyższe cele (art. 7 ust. 4 ww. ustawy). Wypłacenie rekompensaty powoduje skreślenie kandydata z listy prowadzonej przez wojewodę lub z rejestru spółdzielni mieszkaniowej.

Rekompensaty pieniężne wypłacane na podstawie powołanej ustawy z dnia 4 października 1991 r. są odszkodowaniami wolnymi od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.).

Równocześnie świadczenia te nie pozostają bez wpływu na wysokość odliczeń wydatków mieszkaniowych.

Stosownie do art. 26 ust. 7 (od 1 stycznia 1997 r. art. 27a ust. 7 pkt 1) powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wydatki na cele mieszkaniowe podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Powyższa zasada obowiązuje od dnia wejścia w życie powołanej ustawy, tj. od dnia 1 stycznia 1992 r.

Zatem jeżeli podatnik omawianą rekompensatę otrzymał w roku 1997 i jednocześnie w tym roku poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe uprawniające go do dokonania odliczenia, to obowiązany jest pomniejszyć wydatki podlegające odliczeniu o kwotę otrzymanej rekompensaty.

Natomiast rekompensata wypłacona w roku 1997 podatnikowi, który w latach poprzednich korzystał z odliczenia od dochodu z tytułu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe - nie podlega doliczeniu do dochodu uzyskanego przez podatnika w roku 1997.

W tej sytuacji nie będzie miał zastosowania obowiązujący od 1 stycznia 1997 r. przepis art. 27a ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodów z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, a następnie po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot poniesionych wydatków - do dochodu za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty uprzednio odliczone z ww. tytułów.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1998/3/5