PO 5/3-804-02567/93 - Opodatkowanie dochodów pracowników banków z tytułu preferencyjnego oprocentowania kredytów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 grudnia 1993 r. Ministerstwo Finansów PO 5/3-804-02567/93 Opodatkowanie dochodów pracowników banków z tytułu preferencyjnego oprocentowania kredytów.

Mając na uwadze rozbieżne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie i Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów osiąganych przez pracowników banków z tytułu preferencyjnego oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, o czym była mowa w piśmie PO 5/4-804-02337/93 Ministerstwa Finansów z 13 października 1993 r. skierowanym do wszystkich izb i urzędów skarbowych, zwróciłem się do Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego z prośbą o ustalenie jednolitej wykładni w przedmiotowej sprawie.

W odpowiedzi Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazał jako prawidłową wykładnię zawartą w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zgodnie z którą przychód pracowników banków, z tytułu preferencyjnego oprocentowania zaciągniętych kredytów powstaje w momencie postawienia kredytu do dyspozycji kredytobiorcy, a nie w momencie spłaty rat pożyczki według niższego oprocentowania.

W związku z powyższym w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów osiąganych przez pracowników banków z tytułu preferencyjnego oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych należy stosować wytyczne zawarte w piśmie okólnym PO 5/6-823-531/93 Ministerstwa Finansów z 23 września 1993 r., a więc uznać, iż różnica w oprocentowaniu kredytów zaciągniętych przed 1992 r. nie stanowi dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu tych wytycznych przekazują dodatkowo uwagi dotyczące postępowania w omawianych sprawach, zawarte w piśmie Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

1. Ustalenie w jakim momencie kredyt został postawiony do dyspozycji kredytobiorcy wymaga w każdym przypadku zbadania szczegółowych warunków indywidualnej umowy banku z kredytobiorcą. Samo bowiem przyznanie kredytu nie zawsze musi być równoznaczne z momentem faktycznego podjęcia pieniędzy, od którego zaczyna biec termin oprocentowania kredytu.

2. Określenie wartości przychodu z tytułu preferencyjnego oprocentowania kredytu winno polegać wyłącznie na wyliczeniu różnicy pomiędzy kosztami uzyskania kredytu udzielonego swoim klientom przez dany bank na ogólnych warunkach a kosztem uzyskania tego kredytu na warunkach preferencyjnych, udzielanego pracownikom banku. Nie jest natomiast miarodajna dla tych wyliczeń stopa oprocentowania kredytu refinansowego (czy też obecnie kredytu redyskontowego). Są to bowiem stopy kredytów ustanowione przez NBP dla innych banków korzystających z kredytów, natomiast nie są to stopy oprocentowania kredytów udzielanych przez te banki swoim klientom na zasadach ogólnych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/3/14