PO/436-1/PCC/05 - Zwrot zaliczki w związku z wystawieniem faktury korygującej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Elblągu PO/436-1/PCC/05 Zwrot zaliczki w związku z wystawieniem faktury korygującej.

"Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te umowy nazwane, które wymienione są w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.):

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki,

c) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy

d) umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,

e) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

f) umowy majątkowe małżeńskie,

g) ustanowienie hipoteki,

h) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

i) umowy depozytu nieprawidłowego,

j) umowy spółki (akty założycielskie);

Przepisy te nie wymieniają czynności cywilnoprawnej takiej jak zaliczka i za tym czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Wpłacenie zaliczki na zakup towaru, która następnie została zwrócona w całości lub w części w związku z wystawieniem faktury korygującej nie można zakwalifikować jako umowy pożyczki.

Poprzez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się do przekazania na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 § 1 K.c.).

Zaliczka natomiast jest zapłatą na poczet należności za towar, w tym wypadku sprzedającemu.

W obu sytuacjach odmienny jest zamiar stron. W przypadku umowy pożyczki dający pożyczkę tylko na określony w umowie okres czasu pozbywa się pieniędzy lub innych rzeczy oznaczony co do gatunku, natomiast zaliczka ma najczęściej za zadanie zabezpieczenie wykonania umowy sprzedaży.

Ponieważ ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w piśmie (...) wynika, że strona nie zawarła umowy pożyczki, lecz dokonała częściowego zwrotu zaliczki, a więc czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych uregulowanym w ww. ustawie. W związku z powyższym stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie, że podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zwrotu całej zaliczki lub jej części nie ma zastosowania jest prawidłowe i zgodne ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu."

Opublikowano: S.Podat. 2005/8/8