PO/435/1/2007 - Przekazanie w drodze darowizny, nabytego w spadku udziału stanowiącego 1/2 część nieruchomości zabudowanej, a prawo do ulgi określone w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 marca 2007 r. Urząd Skarbowy w Łukowie PO/435/1/2007 Przekazanie w drodze darowizny, nabytego w spadku udziału stanowiącego 1/2 część nieruchomości zabudowanej, a prawo do ulgi określone w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W dniu 16 lutego 2007 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Pani X dotyczący udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawczyni nabyła w 2006 r. w drodze dziedziczenia testamentowego (postanowienie Sądu Rejonowego w Łukowie z dnia 19 kwietnia 2006 r.) udział wynoszący 1/2 część we współwłasności nieruchomości rolnej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

W dniu 25 stycznia 2007 r. wnioskodawczyni złożyła w tutejszym urzędzie zeznanie podatkowe i oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania z ulgi przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Według złożonego zeznania podatkowego powierzchnia użytkowa budynku wynosi 90 m kw. W dniu 29 stycznia 2007 r. wydana została przez tut. organ podatkowy decyzja stwierdzająca, że w stosunku do Pani X zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku od spadków i darowizn nie powstało pod warunkiem spełnienia wymogów, o których mowa w art. 16 ustawy.

Wnioskodawczyni zamierza przekazać w formie darowizny nabyty udział we współwłasności nieruchomości swojej córce i pyta, czy spowoduje to utratę prawa do ulgi i konieczność zapłaty podatku. Pani X we wniosku podkreśliła, że po dokonaniu darowizny nadal będzie zamieszkiwać w nabytym wcześniej budynku.

Stanowisko Podatnika:

Wnioskodawczyni uważa, że przekazanie w darowiźnie - nabytego wcześniej udziału we współwłasności budynku - nie spowoduje utraty prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ustawy.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie po dokonaniu analizy złożonego wniosku wyjaśnia:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1)

w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2)

w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

3)

w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,

- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczajacej 110 m kw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wymieniona ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1)

spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;

2)

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

3)

nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni w terminie 3 miesięcyod dnia złożenia zeznania podatkowego;

4)

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

5)

będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a)

od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b)

od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Z treści przepisu art. 16 ust. 7 wynika, że nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Z unormowań zawartych w przepisie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że ulga przysługuje osobom, którym nabyty budynek lub lokal mieszkalny będzie służył bezpośredniemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

Oznacza to, że powinien być spełniony podstawowy warunek zamieszkiwania przez nabywcę w nabytym budynku (lokalu) przez 5 lat. Przepis art. 16 ustawy nie nakłada na korzystającego z ulgi obowiązku utrzymywania tytułu prawnego do nabytego budynku lub lokalu. W przypadku zatem, jeżeli nabywca budynku lub lokalu będzie nadal w nim zamieszkiwał, jednak zbędzie go przed upływem 5 lat, nie utraci przedmiotowej ulgi.

W świetle powyższych ustaleń spadkobierca, który zbył udział we współwłasności budynku na rzecz innej osoby niebędącej spadkobiercą, np. na rzecz zstępnego, nie traci z tego powodu prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli będzie nadal w tym budynku zamieszkiwał.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl