PO 4/MS-722-89/96 - Opodatkowanie dochodów zagranicznych osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 4/MS-722-89/96 Opodatkowanie dochodów zagranicznych osób prawnych.

Odpowiadając na pismo z dnia 31 stycznia 1996 r. (...) i z 19 lutego 1996 r. (...) Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

1.Zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 stycznia 1996 r. w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów zagranicznych osób prawnych (M.P. Nr 7, poz. 82) został rozwiązany problem opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji dopuszczonych do obrotu publicznego, nabytych na giełdzie papierów wartościowych osiąganych przez osoby prawne mające siedzibę lub zarząd na terenie kraju, z którym Polska nie zawarła umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu.

2.W sprawach opodatkowania zagranicznych osób prawnych z tytułu dochodów osiągniętych ze sprzedaży udziałów, akcji lub obligacji Skarbu Państwa właściwym jest - stosownie do art. 21 § 2 k.p.a. - urząd skarbowy na terenie działania, którego miała miejsce ta sprzedaż.

3.Przez "zyski osiągnięte z tytułu przeniesienia własności akcji spółki, której majątek składa się głównie z nieruchomości położonych na terytorium RP" należy rozumieć taką spółkę, której aktywa (majątek) składają się całkowicie lub głównie z nieruchomości (tak budynkowych, jak i gruntowych) położonych na terenie RP. Oznacza to, iż całość lub znaczna część majątku spółki uprzedmiotowiona jest w nieruchomościach zaliczanych, zgodnie z Klasyfikacją rodzajową środków trwałych GUS, do trzech pierwszych grup środków trwałych, tj. grunty i melioracje szczegółowe, budynki, budowle.

4.Przepisy umów o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dopuszczające opodatkowanie dochodów zagranicznych osób prawnych osiągniętych ze źródeł przychodów położonych w Polsce oznaczają, stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.), że dochody takie są opodatkowane w Polsce, bez możliwości innego wyboru.

Ministerstwo Finansów potwierdza słuszność stanowiska Banku przedstawionego w piśmie z dnia 19 lutego 1996 r. (...) dotyczące domniemania zasady wzajemności.

Do momentu wystąpienia dowodu przeciwnego domniemywa się o istnieniu zasady wzajemności.

Oznacza to, że dopóki polskie osoby prawne osiągające dochody ze źródeł przychodów położonych w kraju, z którym Polska nie zawarła umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, nie podlegają w tym kraju opodatkowaniu od tych dochodów, dopóty zagraniczne osoby prawne mające siedzibę w tym kraju są w Polsce zwolnione od opodatkowania od takich samych dochodów osiąganych ze źródeł przychodów położonych w Polsce.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/6/27