PO 4/GK-722-460/91 - Wniesienie przez wspólnika zagranicznego wkładu do kapitału zakładowego spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 1991 r. Ministerstwo Finansów PO 4/GK-722-460/91 Wniesienie przez wspólnika zagranicznego wkładu do kapitału zakładowego spółki.

W związku z pytaniami w sprawie prawa do zwolnienia od podatku dochodowego spółek z udziałem podmiotów zagranicznych, na podstawie art. 28 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz. U. Nr 41, poz. 325 z późn. zm.), w przypadku niespełnienia przez wspólnika zagranicznego warunku wniesienia wkładu do kapitału zakładowego spółki w terminie określonym w umowie spółki, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Wymieniona ustawa określa warunki podejmowania (a więc dopuszczania) i zasady prowadzenia działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (art. 1 ust. 1). Warunki i zasady tworzenia spółek określają m.in. art. 2, 5, 8, 11 i 16 ustawy. Ustawa ta ma zastosowanie wyłącznie do spółek, w których wkład podmiotów zagranicznych do kapitału zakładowego nie jest niższy niż 20% tego kapitału. Jeżeli spółka prowadzi działalność sprzeczną z warunkami określonymi w zezwoleniu, organ który wydał zezwolenie, tj. Prezes Agencji d/s Inwestycji Zagranicznych, a od 4 października 1991 r. - zgodnie z art. 41 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. Nr 60, poz. 253) - Minister Przekształceń Własnościowych wzywa spółkę do usunięcia tych sprzeczności w oznaczonym terminie, a w razie ich nieusunięcia może ograniczyć zakres zezwolenia lub je cofnąć (art. 15).

Niewniesienie przez udziałowca zagranicznego do kapitału zakładowego wkładu określonego umową stanowi podstawę do wystąpienia do Ministra Przekształceń Własnościowych z wnioskiem o wyegzekwowanie spełnienia tego warunku. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy zezwolenie określa proporcję, w jakich wkłady do kapitału zakładowego spółki powinny być wniesione przez poszczególnych wspólników, a także ich formę. Wyegzekwowanie tego warunku zezwolenia należy do Ministra Przekształceń Własnościowych przy zastosowaniu środków prawnych określonych w art. 15 ustawy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/2/10