PO 4/AS-722-1064/94

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 1994 r. Ministerstwo Finansów PO 4/AS-722-1064/94

W związku z napływającymi zapytaniami w sprawie zasad opodatkowania niektórych należności wypłacanych przez polskie podmioty gospodarcze osobom zagranicznym mającym miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą a także biorąc pod uwagę coraz liczniejsze przypadki wypłacania tego typu należności, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że kwestie te są uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 kwietnia 1992 r. w sprawie podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą ogłoszonym w Dz. U. Nr 32, poz. 137 ze zmianą zawartą w Dz. U. z 1993 r. Nr 42, poz. 195.

Z przepisów tego rozporządzenia m.in. wynika, że osoby zagraniczne uzyskujące w Polsce przychody z tytułu odsetek podlegają opodatkowaniu w Polsce, przy czym podatek ten wynosi 20% od kwoty otrzymanych z tego tytułu przychodów, chyba że umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawarta przez Polskę z danym państwem obcym, na terenie którego ma miejsce zamieszkania lub siedzibę osoba zagraniczna, stanowi inaczej.

W świetle tych umów wyrażenie "odsetki" oznacza dochód z wierzytelności wszelkiego rodzaju, zarówno zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych prawem zastawu hipotecznego lub klauzulą udziału w zyskach dłużnika, z pożyczek, obligacji, skryptów dłużnych, z premii i nagród związanych z tymi obligacjami i skryptami itp.

W zależności od państwa, z którym Polska podpisała umowę o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, zryczałtowany podatek z tytułu odsetek może być pobierany w Polsce (np. w przypadku umowy zawartej z Rządem Republiki Włoch) lub też wyłącznie w kraju, w którym ma miejsce zamieszkania lub siedzibę osoba zagraniczna (np. w przypadku umowy zawartej z Republiką Federalną Niemiec). Bez względu jednak na postanowienia umów o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, podatek od dochodów z tytułu odsetek będzie zawsze pobierany w Polsce, jeżeli osoba zagraniczna w Polsce posiada zakład w rozumieniu tych umów. W takim przypadku uważa się, że płacone przez polski podmiot gospodarczy lub krajową osobę fizyczną odsetki faktycznie należą do tego zakładu. Jeżeli zatem należności z tytułu odsetek będą wypłacone osobie zagranicznej, która posiada w Polsce zakład, to wówczas należności te stanowią przychód zakładu i podlegają opodatkowaniu według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (lub ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych), chyba że będą zachodzić okoliczności wymienione w § 4 powołanego na wstępie rozporządzenia Ministra Finansów. W takiej sytuacji osoba zagraniczna posiadająca w Polsce zakład, uzyskane z tytułu odsetek przychody obowiązana jest doliczyć do przychodów uzyskiwanych w Polsce z działalności gospodarczej wykonywanej w formie zakładu i zgłosić się do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych (por. § 5 rozp. Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1992 r. w sprawie właściwości miejscowej… - Dz. U. Nr 16, poz. 62 i zm. Dz. U. z 1994 r. Nr 18, poz. 63).

Jeżeli natomiast odsetki są wypłacane osobom zagranicznym nie prowadzącym w Polsce działalności gospodarczej w formie zakładu, to wypłacający je polski podmiot gospodarczy lub inna osoba krajowa jest zobowiązany, przy każdej wypłacie należności, pobrać należny zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% od wypłaconej każdorazowo kwoty (chyba, że umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu stanowi inaczej) i wpłacić ten podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych. Podatek ten - zgodnie § 3 ust. 2 wymienionego na wstępie rozporządzenia Ministra Finansów - osoba wypłacająca należności (płatnik) powinna wpłacić na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 7 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek i w tym samym terminie złożyć do urzędu skarbowego wykaz zawierający dane określające tożsamość podatnika (osobę zagraniczna), tytuł, kwotę wypłaconej należności oraz kwotę pobranego podatku (CIT-10 i CIT-10A).

Dyrektor Departamentu dr Irena Ożóg

Uwaga: od redakcji:

1. Właściwość miejscową urzędów skarbowych dla opodatkowania osób zagranicznych podano w Biuletynie Informacyjnym Nr 6/1996 r. temat A.4.

2. Wykaz państw, z którymi wiążą Polskę umowy o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu podano w Serwisie Podatkowym Nr 1 str. 63-64.

Opublikowano: Serwis Podatkowy 1996 r., nr 7