PO 3119-I/22/2006 - Opodatkowanie posiadacza domków letniskowych podatkiem od nieruchomości mimo, że są one wybudowane na gruntach wydzierżawionych od Spółki Akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2006 r. Urząd Gminy w Stegnie PO 3119-I/22/2006 Opodatkowanie posiadacza domków letniskowych podatkiem od nieruchomości mimo, że są one wybudowane na gruntach wydzierżawionych od Spółki Akcyjnej.

POSTANOWIENIE

"Wójt Gminy działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 16 marca 2006 r. postanawia udzielić interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatniczki, właścicielki 7 domków letniskowych zlokalizowanych na dzierżawionym terenie w, ustalając, że przedstawione w piśmie z dnia 16 marca 2006 r. stanowisko jest nieprawidłowe, albowiem właścicielka posiadanych domków jest i powinna być podatnikiem podatku od nieruchomości za powierzchnię użytkową tych domków, mimo, że są one wybudowane na gruntach wydzierżawionych od Spółki Akcyjnej, która jest z kolei użytkownikiem wieczystym tych gruntów.

Uzasadnienie:

Podatniczka zwróciła się do tut. Urzędu Gminy z wnioskiem o anulowanie złożonej informacji w sprawie podatku od nieruchomości IN-1 i decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 2006 r., przedstawiając w tym piśmie swoje stanowisko w podsumowaniu opisując stan faktyczny i prawny. Ponieważ żądanie podatnika w sprawie "anulowania" prawomocnej decyzji Wójta Gminy nie spełnia żadnego z warunków do wznowienia postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną określonych w art. 240 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy wyrażając odmienne stanowisko w tej sprawie, postanowił udzielić interpretacji prawnej w indywidualnej sprawie podatnika ustosunkowując się do wyrażonego w piśmie stanowiska. Ustalono, że Podatniczka zawarła umowę na dzierżawę gruntów znajdujących się w granicach działki, która stanowi własność Skarbu Państwa i jest w użytkowaniu wieczystym Spółki S.A. Z treści umowy wynika, że wydzierżawiający Spółka SA wyraziła zgodę dzierżawcy na zbudowanie na wydzierżawionym terenie 7 domków letniskowych, na które dzierżawca uzyskał pozwolenie na użytkowanie decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jednak dla potrzeb ustalenia zakresu przedmiotowo - podmiotowego ustalenia podatku od nieruchomości organ podatkowy ma obowiązek opierać się na przepisach prawa podatkowego (lex spedalis derogat legi generali) posiłkując się innymi przepisami tylko w zakresie spraw nie uregulowanych w przepisach szczególnych. I tak zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają oddzielnie, grunty, budynki, budowle. W art. 5 ww. ustawy podano górne stawki podatkowe zmieniane rokrocznie dla poszczególnych "składników nieruchomości". Natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 1 wynika wprost, że podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, a na podstawie posiadanej dokumentacji można jednoznacznie stwierdzić, że domki letniskowe są niewątpliwie zgodnie z art. 1a pkt 1 cytowanej ustawy obiektami budowlanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

Ponieważ w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych uregulowano szczegółowo zasady naliczania podatku od nieruchomości od poszczególnych składników tej nieruchomości, nie ma podstaw do posiłkowania się Kodeksem Cywilnym. Zgodnie z przywołanym w piśmie strony art. 48 k.c. domki letniskowe stanowią część składową całej nieruchomości, ale nie stanowi to podstawy do obciążenia podatkiem od nieruchomości użytkownika wieczystego wszystkimiczęściami składowymi tej nieruchomości, ponieważ nie jest on właścicielem obiektów budowlanych wybudowanych na gruntach, które wydzierżawią.

Biorąc pod uwagę powyższe wydanie niniejszej interpretacji uważa się za uzasadnione i w związku z powyższym obciążenie Podatnika podatkiem od nieruchomości za powierzchnię użytkową siedmiu domków letniskowych stanowiących jego własność, zgodne jest z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego."

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl