PO 3-MD-722-618/96 - Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych dotacją oraz nieodpłatnie nabytych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 września 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 3-MD-722-618/96 Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych dotacją oraz nieodpłatnie nabytych.

Odpowiadając na pismo z 24 lipca 1996 r. w sprawie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych sfinansowanych otrzymaną od organu założycielskiego dotacją oraz odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przekazanych przez ten organ, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, do odpisów z tytułu zużycia środków trwałych (odpisów amortyzacyjnych), w odniesieniu do tych dwóch różnych stanów faktycznych, będą miały zastosowanie dwa odrębne przepisy, chociaż skutki w podatku dochodowym są analogiczne.

1. Do odpisów amortyzacyjnych od nabytych lub wytworzonych środków trwałych, sfinansowanych otrzymaną dotacją, ma zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.), który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych według zasad określonych w odrębnych przepisach, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Podatnik nie może zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości wydatkowanej na zakup środka trwałego, która została mu zwrócona w jakiejkolwiek formie, w tym przypadku w postaci przyznanej przedsiębiorstwu dotacji.

Przy tym należy zauważyć, że stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na powiększenie funduszu założycielskiego, a zatem otrzymana dotacja zwiększająca fundusz założycielski nie stanowi przychodu dla celów tego podatku.

2. Do odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych ma zastosowanie natomiast przepis § 3 ust. 3 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 7, poz. 34 z późn. zm.), który stanowi, że odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje się od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, a dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego lub nie stanowi przychodu.

Ponieważ przekazane środki trwałe zwiększają fundusz założycielski przedsiębiorstwa, a zatem stosownie do powołanego art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy, wartość otrzymanych środków trwałych nie stanowi przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec powyższego od środków trwałych przekazanych przez organ założycielski nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Ponieważ dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane wyłącznie na podstawie przepisów powołanego rozporządzenia, zatem brak możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych powoduje, że nie wystąpią w tym zakresie również koszty uzyskania przychodów.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/1/27