PO 3-MD-2574-722-215/98 - Wyjaśnienie pojęcia "zmiana rodzaju działalności lub metody jej prowadzenia".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 maja 1998 r. Ministerstwo Finansów PO 3-MD-2574-722-215/98 Wyjaśnienie pojęcia "zmiana rodzaju działalności lub metody jej prowadzenia".

(...) Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności lub metody jej prowadzenia.

Metoda działalności w rozumieniu definicji z zakresu prakseologii i teorii organizacji, to powtarzalny, systematycznie stosowany sposób działalności, tj. działań, na które składają się pasma czynów rozłożonych w dłuższym okresie czasu oraz którym przyznaje się pewien wyższy poziom doniosłości.

Powołany przepis art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy uzależnia kwalifikację strat do kosztów uzyskania przychodów od zmiany metody (sposobu) prowadzenia działalności, a zatem uzależnia od działań systematycznych, długotrwałych, bardziej złożonych, którym przyznaje się pewien wyższy poziom ważności; bliższe jest to zatem zmianie rodzaju działalności, niż na przykład udoskonalaniu, rozszerzeniu (dywersyfikacji) niewielkiej, już istniejącej jej części.

Przy działalności przedsiębiorstw energetyki cieplnej w zakresie dostarczania energii cieplnej, likwidacja kotłowni opalanej koksem na rzecz kotłowni opalanej gazem, to znaczy zastąpienie starych nierentowych, nieekonomicznych kotłowni, nowymi kotłowniami opalanymi gazem, przy tej samej metodzie, to znaczy podgrzewaniu wody do odpowiedniej temperatury, w świetle tych definicji - zdaniem Ministerstwa Finansów - nie powinna być kwalifikowana jako zmiana metody prowadzenia działalności.

Działania w zakresie racjonalnej gospodarki środkami trwałymi w ramach prowadzonej już działalności, polegające na zastosowaniu lepszych rozwiązań w ramach analogicznej metody, umożliwiające zmniejszenie kosztów dostawy ciepła nie można w świetle powołanych przepisów kwalifikować jako zmianę rodzaju działalności lub metody jej prowadzenia, skutkującą negatywnie dla podatnika.

W przedstawionej sprawie, zdaniem Ministerstwa Finansów, straty Przedsiębiorstwa powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych należy uznać za koszty uzyskania przychodów.

Opublikowano: S.Podat. 2000/2/52