PO 3-BO-722/479/95 - Koszty szkoleń.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 3-BO-722/479/95 Koszty szkoleń.

Odpowiadając na pismo z dnia 27 maja br. dotyczące przepisów podatku dochodowego od osób prawnych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

W oparciu o przepisy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482) kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

I. Koszty szkoleń obejmujące wydatki na wynajęcie sali, sprzętu, wynagrodzenie wykładowców, a także koszty noclegów i wyżywienia pracowników oraz dealerów biorących udział w szkoleniu, stanowić będą koszty uzyskania przychodów dla organizatorów szkolenia, jeżeli koszty takie poniesione zostaną w celu osiągnięcia przychodów. Z treści pisma wynika, że opisane koszty szkolenia mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki oraz bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego w przyszłości przychodu, a więc wydatkowane na ten cel kwoty winny stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki.

II. Pytanie dotyczące poniesionych przez Spółkę kosztów wykupionych polis OC i AC zawiera za mało informacji aby można jednoznacznie udzielić na nie odpowiedzi. Należy również zauważyć, że posiadanie polisy AC nie jest elementem niezbędnym do użytkowania samochodu, jak to sugeruje Spółka. Niemniej, jeżeli z zawartej umowy sprzedaży wynika, że kupujący płacąc określoną w umowie kwotę, nabywa samochód ubezpieczony, to należy przyjąć, że dla sprzedającego wydatek poniesiony na ubezpieczenie sprzedanego samochodu stanowił będzie element ceny sprzedaży, a tym samym bezpośredni koszt uzyskania przychodów.

Opublikowano: S.Podat. 1998/5/64