PO 3-BF-722-176/95 - Amortyzacja środków trwałych zrefundowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 3-BF-722-176/95 Amortyzacja środków trwałych zrefundowanych.

W związku z wątpliwościami pojawiającymi się w pytaniach kierowanych do Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania przepisów podatkowych w odniesieniu do jednostek badawczo-rozwojowych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, że:

1.Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1994 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 1995 r. Nr 5, poz. 25), przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) w części dotyczącej opodatkowania dochodów uzyskanych i nie wydatkowanych w 1994 r. przez podatników wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy stosuje się w brzmieniu obowiązującym od 1995 r. Oznacza to, że jeżeli te jednostki wykazywały w deklaracjach miesięcznych opodatkowany dochód a nie wydatkowały go w 1994 r., to wynikający z zeznania rocznego dochód za 1994 r., jeżeli zostanie przeznaczony na cele statutowe określone w powołanym wyżej przepisie, wolny będzie od podatku dochodowego.

2.Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych, według zasad określonych w odrębnych przepisach, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

1) W świetle powyższego finansowanie lub dofinansowanie ze środków Komitetu Badań Naukowych inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac badawczo-rozwojowych polegających na budownictwie albo na zakupach aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych zgodnie z odrębnymi przepisami, uznaje się za zwrócone podatnikowi, a zatem odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia tych środków nie są kosztami uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego. Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym otrzymane na ten cel środki finansowe, wolne są od podatku.

2) Zakupiona lub wytworzona aparatura naukowo-badawcza niezbędna przy realizacji określonej pracy naukowo-badawczej lub badawczo-rozwojowej nie jest uważana za inwestycję na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 1991 r. w sprawie szczególnych zasad gospodarowania środkami z budżetu państwa przeznaczonymi na naukę (Dz. U. Nr 76, poz. 334) i wartość jej zalicza się w całości do kosztów pracy. Jeżeli zgodnie z postanowieniami umowy o wykonanie tej pracy, wykorzystana do niej aparatura pozostanie w danej jednostce, czyli powiększy fundusz odzwierciedlający wartość majątku jednostki, nie zmienia to faktu, że jej zakup został sfinansowany z dotacji budżetowej, czyli poniesiony wydatek na jego nabycie został zwrócony, a zatem odpisy amortyzacyjne nie będą kosztem uzyskania przychodów dla celów podatkowych. A stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym dochody tych jednostek przeznaczone na cele statutowe są wolne od podatku.

3.Ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy nie mają zastosowania do jednostek badawczo-rozwojowych, które:

1) dochody swoje przekażą na zakup środków trwałych służących celom statutowym określonym w wyżej powołanym przepisie - odpisy amortyzacyjne dokonywane według zasad określonych w odrębnych przepisach, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów, bowiem zakup środków trwałych został sfinansowany z dochodu wolnego od podatku dochodowego, bez pomniejszenia go o wydatki inwestycyjne.

2) otrzymały środki trwałe w formie nieodpłatnej (stanowiące przychód tej jednostki), dokonują odpisów amortyzacyjnych od tych środków i zaliczają je do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ podatnik nie poniósł w związku z nabyciem tych środków wydatków, odliczonych od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a zatem nie mogły być one również zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Ponadto Ministerstwo Finansów informuje, że postanowienia § 3 ust. 3 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34) nie dotyczą jednostek badawczo-rozwojowych, których dochody są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Opublikowano: S.Podat. 1996/3/61