PO 3-722-869/WK/96 - Świadczenia na rzecz pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 lutego 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 3-722-869/WK/96 Świadczenia na rzecz pracowników.

(...) Za środki trwałe uznaje się stanowiące własność lub współwłasność podatnika: nieruchomości, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne przedmioty kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, przeznaczone na potrzeby podatnika, związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą lub do oddania w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze; do środków trwałych podatnika zalicza się również obce środki trwałe używane przez niego na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami środki te są zaliczane do składników majątku podatnika. Podobnie stanowią obowiązujące od 1 stycznia 1997 r. przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 35 z późn. zm.). Broń palna zaliczana jest do środków trwałych do grupy 8 rodzaj 808 Klasyfikacji rodzajowej środków trwałych ("inne przyrządy, ruchomości i wyposażenie techniczne").

W świetle powyższego odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane tylko od własnych środków trwałych lub stanowiących współwłasność podatnika. Z ww. pisma wynika natomiast, że mimo iż zakup broni palnej został dokonany na potrzeby prowadzonej działalności Spółki z jej środków, to jednak rachunek uproszczony został wystawiony na pracownika Spółki, podobnie jak zezwolenie odpowiednich organów na posiadanie broni. A zatem broń ta stanowi własność pracownika, a nie firmy, a tym samym Spółka nie może dokonywać od ww. środka trwałego odpisów amortyzacyjnych, stanowiących koszty uzyskania przychodów, jednakże wydatek poniesiony przez Spółkę na sfinansowanie zakupu omawianej broni - jako poniesiony pośrednio na rzecz pracownika - zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) - stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.

Natomiast u pracownika wartość otrzymanego świadczenia z omawianego tytułu stanowić będzie przychód wpływający na wysokość dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. - Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.). (...)

Opublikowano: S.Podat. 1998/5/14